ROK SZKOLNY 2019 – 2020

Barwy jesieni

Konkurs Literacko-Plastyczny „Barwy jesieni” odbył się 29.10.2019r. w bibliotece szkolnej. Uczestniczyły w nim grupy uczniów klas III-IV naszej szkoły. Zadanie dotyczyło redagowania pracy literackiej o tematyce jesiennej. Inspiracją do napisania tekstu był plakat, który wcześniej dana klasa wykonała. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością , bogactwem słownictwa  oraz oryginalnością. Po sprawdzeniu prac i ocenie plakatu, komisja przyznała poszczególnym klasom następujące miejsca:
I miejsce kl. III c, III d
II miejsce kl. IV a
III miejsce kl. III a, III b
7 listopada 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w obecności pani wicedyrektor Renaty Kowarz. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Plakaty zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej twórczości.
Tekst: Danuta Łuszczewska, zdjęcia: Aneta Trajda

Lektura w pudełku

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Uczniowie klas szóstych zmieścili treść książki w pudełku.
Uczniowie klas 6 b i 6 d przygotowali pudełka związane z książką „W pustyni i w puszczy”. Już na etapie czytania zastanawiali się, jakie rekwizyty będą im się kojarzyły z treścią utworu oraz pomogą go zapamiętać. Szóstoklasiści nie zawiedli, a co więcej, wykazali się dużą pomysłowością w doborze rekwizytów. Od elementów naturalnych (żywe rośliny) po klocki lego. Oczywiście niektóre się powtarzały, pozwoliło to jednak na utrwalenie treści lektury. Oprócz zamieszczenia rekwizytów w pudełku, uczniowie pisali  list zachęcający do czytania książki. Dodatkowo zadanie zaktywizowało również tych, którzy w klasie znani są z „nieczytania”. Musieli przygotować się w taki sposób, by orientować się w lekturze i przekonać, że ją znają. Prace zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej.
Tekst i zdjęcia: Marta Pakos

Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

26 września 2019 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zamościu  uczniowie klasy 2B i 4A wraz z wychowawcami uczestniczyli w niezwykle interesującym spotkaniu
z  Wojciechem Widłakiem- autorem ponad 30 książek, znanym głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Pisarz opowiedział zebranym, skąd czerpie pomysły do książek, a także pokazał kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk zrobioną na szydełku. Zaprezentował  tajemniczy kuferek, w którym znajdowały się ilustracje do serii o Panu Kuleczce. Autor przeczytał fragmenty swoich utworów, pokazał wydanie „Pana Kuleczki” w języku chińskim, a na zakończenie wszystkim dzieciom, które otrzymały pamiątkowe zakładki, rozdał autografy.

Tekst: Marta Pakos

Booktalking, czyli gawęda o książce

– to tytuł regionalnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego
i zamojskiego, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. I etap konkursu odbył się 23 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej
w Zamościu oraz filiach w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim.
Wzięło w nim udział 42 uczniów z 16 szkół powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 7c w składzie: Julia  Kłos, Aleksandra Nowacka, Martyna Wołoszyn i Dawid Jarszak . Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Marty Pakos. Jury oceniało m.in.: pomysłowość, poprawność językową, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu wystąpienia. Uczniowie naszej szkoły przeszli do kolejnego etapu konkursu. Cieszymy się z ich sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Tekst: Marta Pakos
(eb)

Narodowe czytanie w naszej szkole

9 września 2019 r. o godz. 11.45 odbyła się w naszej szkole,
z inicjatywy biblioteki szkolnej akcja „Narodowego Czytania”
pod patronatem pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku przedsięwzięcie to odbyło się po raz ósmy pod hasłem „Nowele polskie”. Z tej okazji para prezydencka wybrała osiem lektur, wśród których znalazła się m.in. “Katarynka” Bolesława Prusa. Do dnia dzisiejszego teksty te nie straciły ze swej aktualności i są bardzo pouczające. Na wstępie pani dyrektor Ewa Lorenz powitała zgromadzonych nauczycieli i uczniów oraz krótko zaprezentowała twórczość literacką B. Prusa, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej. Narodowe czytanie rozpoczęła nowelą Bolesława Prusa „Katarynka”. Następnie utwór czytali: pani wicedyrektor Renata Kowarz, Samorząd Uczniowski oraz uczniowie reprezentujący klasy IV – VI.