Zaznacz stronę

 

PRZY WIGILIJNYM STOLE

 

      Bóg jest dla Narodu Polskiego bardzo ważny. Wezwanie „Bóg, Honor, Ojczyzna„ to motto życiowe Polaków od wielu pokoleń. W tradycji polskiej łączenie tematyki religijnej z narodową nigdy nie było niczym zaskakującym. W ciężkich chwilach dla Narodu Polskiego były wyrazem tęsknoty za wolnością oraz wiarą w opatrzność Bożą.

      Obchodząc 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości 
19 grudnia odbyły się w naszej szkole jasełka bożonarodzeniowe
o charakterze patriotycznym pod hasłem „Przy wigilijnym stole”. 

       Program przygotowany przez p.M.Jasek i p.M.Kuraszkiewicz przybliżał tajemnicę tęsknoty człowieka za miłością i wolnością, którą przynosi swiatu nowonarodzone Dziecię Jezus. Piękną niespodziankę przygotowały zuchy wraz ze swoją opiekunką p.D.Skotarską przynosząc na wigilijny stół Betlejemskie Światełko Pokoju, które w swojej 29-letniej historii, w zmieniających się warunkach politycznych, zawsze wyruszało z Betlejem w świat. Światełko to jest znakiem pokoju, wzajemnego zrozumienia i symbolem pojednania między narodami.

         Chór prowadzony przez p.A.Hamerską zaprezentował zebranym uczestnikom jasełek patriotyczne kolędy, które śpiewali Polacy w czasach niewoli. 

DO POSŁUCHANIA w innym wykonaniu

Patriotyczna Kolęda – Lulujaże Jezuniu – z okresu rozbiorów 
 
https://www.youtube.com/watch?v=-7eKY060c6g

 

Patriotyczna Kolęda – W żłobie leży – z okresu Powstania Styczniowego   
https://www.youtube.com/watch?v=NsviuVwBlVs

 

Patriotyczna Kolęda – Kolęda Legionistów 1914 – z okresu I wojny światowej 
 
https://www.youtube.com/watch?v=ZfQ946VKQaw

 

             Chór klas 1-3 prowadzony przez p.J.Wilawer zaśpiewał pastorałki, wyrażające radość z narodzenia Syna Bożego. Dekorację swiąteczną przygotowała p.M.Hrycyk. 

              Nawet w tak radosne święta jakimi niewątpliwie są Święta Bożego Narodzenia warto  pamietać o ważnych rocznicach w historii naszej kochanej Ojczyzny.

ZDJĘCIA 

 

 

 

Skip to content