11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości

 

 

11 listopada 1918 roku, po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi.

O tych ważnych wydarzeniach przypomnieli uczniowie biorący udział w uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który odbył się 10.11.2023 roku.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali  montaż słowno-muzyczny, który przedstawiał drogę do odzyskania wolności.

Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Tadeusz Sałamacha, nawiązując do wydarzeń roku 1918. Podkreślił, jak ważna jest nie tylko pamięć o tym trudnym czasie, ale przede wszystkim o ludziach, którzy przyczynili się do tego, że Polska stała się suwerennym państwem.

Chcąc godnie upamiętnić ten dzień, społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji „Szkoła do hymnu” zorganizowanej z inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej i odśpiewała o godzinie 11.11 hymn narodowy.

Wspólne śpiewanie hymnu było dla nas podkreśleniem faktu, że Polska jest niepodległa.

Natomiast 11 listopada reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się na Rynku Wielkim w Zamościu. W uroczystości  udział wzięli:  wicedyrektor Ewa Niedabylska, poczet sztandarowy z opiekunem: Wojciechem Bartosiewiczem. Podczas uroczystości miały miejsce: ceremoniał wojskowy, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek patriotycznych na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Na zakończenie odbyła się uroczysta defilada pocztów ulicami Starego Miasta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości w naszej galerii.

Tekst: M.Wityk

Zdjęcia: Z.Strzelecki

Skip to content