Zuchy

 


 

Rok szkolny 2014/2015

 


 

  

„Leśne skrzaty” złożyły Obietnicę Zuchową

 

29 maja 2015 roku zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” złożyły Obietnicę  Zuchową  przy Bramie Szczebrzeskiej w Zamościu  i otrzymały od drużynowej Doroty Skotarskiej upragnione znaczki zucha i legitymacje. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się podczas XI Turnieju Zuchowego „Zuch z legendą za pan brat- zamojskie ciekawostki”.

Zuchy, aby zakwalifikować się na turniej, od kwietnia, w  ramach cyklu zbiórek edukacyjnych zapoznawały się z zamojskimi legendami m.in. „O nieszczęsnej Katarzynie”, „O studni pod Ratuszem”, „O szwedzkim stole” oraz ciekawostkami dotyczącymi historii naszego miasta.

Gromada zuchowa rozpoczęła uroczystą zbiórkę w szkole od wprowadzenia totemu  i zaśpiewania piosenki „ Skrzaty”. Po obrzędowym rozpoczęciu spotkania zuchy wykonały kilka zadań, podczas których musiały wykazać się znajomością symboliki znaczka zuchowego i Prawa Zucha. Dzieci przeszły próbę odwagi i „wyparzanie języka” czarodziejskim eliksirem – celem której było powstrzymanie zuchów przed kłamstwem, nadmiernym gadulstwem i używaniem brzydkich słów. Następnie  wyruszyły z mapą i planem miasta na trasę turnieju, która biegła przez Rynek Wielki, Rynek Solny, obok kamienic ormiańskich, studni pod Ratuszem, Apteki Rektorskiej, murów obronnych, pomnika Jana Zamoyskiego. Meta znajdowała się przy Bramie Szczebrzeskiej.

 „Leśne skrzaty” w trakcie biegu patrolowego wykonały 7 ciekawych zadań: rozpoznawały kamienice, zajmowały się ziołolecznictwem, budowały maszyny oblężnicze, nakrywały do stołu, przygotowały miksturę Alchemika, spotkały i rozmawiały z piękną Ormianką  i nieszczęsną Katarzyną.

Zuchy doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadań i prób, udowadniając, że są dzielne, odważne, pracowite, spostrzegawcze, wytrzymałe i prawdomówne. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez organizatorów.

Następnie zapalono „świeczowisko’’ i nadszedł czas na  uroczyste wypowiedzenie  przez zuchy roty Obietnicy. Michał natomiast złożył Obietnicę Zucha Sprawnego i otrzymał drugą gwiazdkę.  Dla „Leśnych skrzatów” dzień ten był wyjątkowy i  na długo pozostanie w pamięci. Była to ich najważniejsza zbiórka, która odbyła się wśród serdecznej społeczności Hufca ZHP Zamość, księdza kapelana Jacka Kani, rodziców, kolegów i zaproszonych gości.

 Organizatorami turnieju byli  Hufiec ZHP Zamość i 141 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” ze SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.

Wszystkim zuchom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dotrzymaniu złożonej obietnicy.

 

ZDJĘCIA 

 

 


 

Bieg harcerski

 

Zuchy zdobyły plakietkę

Hufca Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny.

16 maja zuchy z 14 GZ „ Leśne Skrzaty” wzięły udział w biegu harcerskim pamięci druhny Jadwigi Harczuk – Muszyńskiej, harcerki, nauczycielki i działaczki społecznej, zorganizowanym  przez Komendę Hufca Zamość i 6 Grunwaldzką Drużynę „ Rzarłacze”.

Bieg odbył się dla nowych członków celem zdobycia plakietki Hufca ZHP Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny, aby godnie i dumnie nosić ją na rękawie harcerskiego munduru jako oznakę wiedzy o bohaterze hufca.

Podczas biegu, zuchy i harcerze mieli okazję poznać tradycje i historię hufca, bohaterów z nim związanych a przede wszystkim tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny w tym Grażyny Kierszniewskiej, harcerki zamordowanej na Rotundzie przez hitlerowskiego okupanta. Zwiedzili również  Muzeum Martyrologii Zamojszczyzny – Rotundęod wewnątrz. Dowiedzieli się, że poszczególne cele zostały poświęcone różnym ofiarom II wojny światowej, nie tylko z Zamojszczyzny, m. in. są tam: Cela Wołyniaków, Cela Harcerzy, Cela Więźniów Majdanka, Cela Więźniów Oświęcimia, Cela Nauczycieli oraz wiele innych. Na dziedzińcu Rotundy przy pomniku złożyli hołd ofiarom II wojny światowej.

Bieg zakończył się na cmentarzu parafialnym przy grobie druhny Jadwigi  Harczuk – Muszyńskiej. W obecności jej córki, pani Krystyny Kabas, władz hufca, drużynowych, rodziców uroczyście wręczono plakietki hufca.

 

FOTORELACJA

 


 

Wprawa zuchów „Śladami Powstania Zamojskiego”

 

17 kwietnia 2015 roku zuchy  pod opieką  pani Doroty Skotarskiej uczestniczyły w wyprawie „Śladami Powstania Zamojskiego” zorganizowanej przez Komendę Hufca ZHP Zamość i drużynę harcerską ze Starego Zamościa. Wędrówka przebiegała trasą: Zaboreczno – Wojda. Są to miejscowości, gdzie oddziały partyzanckie stoczyły bitwy w obronie wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. Te walki i akcje odwetowe pokazały Niemcom, że nie będzie im tak łatwo dokonać wysiedlenia mieszkańców Zamojszczyzny.

Podczas wędrówki po Roztoczu, uczestnicy poznali historię walk powstańczych, podziwiali piękną przyrodę. Przy pomnikach poległych partyzantów złożyli hołd pamięci i zapalili znicze. Następnie zuchy uczestniczyły w grach partyzanckich i konkursie „ Śladami walk powstańczych”.

 Na zakończenie rajdu odbyło się ognisko integracyjne.  W nagrodę za zaangażowanie  w wykonanie zadań, każda drużyna otrzymała dyplom, słodki upominek oraz broszurę na temat walk powstańczych. Zdjęcia 

Rajd był wspaniałą lekcją  historii i chwilą zadumy i refleksji nad losami naszej Ojczyzny.

 

 


 

IX Festiwal Piosenki Harcerskiej

  

 

30 kwietnia 2015 roku zuchy z 14 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” wzięły udział w IX  Hufcowym Festiwalu Piosenki Harcerskiej, który odbył się w Osiedlowym Domu Kultury ,,Okrąglak” w Zamościu. Zespół zaśpiewał piosenkę pt. „Skrzaty” i zatańczył pląsy: „Idzie zuch”, „Pingwin” i „Dwóm tańczyć się zachciało” zapraszając publiczność  do aktywności ruchowej podczas zabawy. Zuchy pięknie śpiewały, poruszały się na scenie, ale przede wszystkim były uśmiechnięte, bo świetnie bawiły się w gronie przyjaciół.

 

Jury konkursu oceniło ruch sceniczny, ogólne wrażenie artystyczne, dobór repertuaru i przyznało naszej gromadzie wyróżnienie. Młodzi artyści otrzymali dyplom i grę planszową.

 

Festiwal był przeglądem dorobku gromad zuchowych i drużyn harcerskich w dziedzinie piosenki 
i zbiorowego muzykowania.  

 

 FOTORELACJA  

 


 

ZIMOWA WYPRAWA ZUCHÓW

 

3 lutego 2015 roku gromada ,,Leśnych skrzatów” pod opieką pani Doroty Skotarskiej wraz z zuchami i harcerzami z hufca ZHP w Zamościu uczestniczyła w zimowym biwaku   w Zwierzyńcu. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym RPN i obejrzeniu wystawy przyrodniczej pt. „Arktyka – nie tylko kraina lodu i chłodu”. Zuchy oglądały m.in. zwierzęta dalekiej północy. Następnie wyruszyły na niezwykłą wyprawę w świat przyrody, zwiedzając ekspozycję stałą: ,,W krainie jodły, buka i tarpana”. Naturalnej wielkości okazy, scenografia, która wprowadzała w realia wcześniejszych epok, gra świateł i odgłosy przyrody zrobiły na zwiedzających niesamowite wrażenie. Po obejrzeniu ekspozycji mali turyści wyruszyli z panią przewodnik ścieżką prowadzącą na Bukową Górę. Po dotarciu na jej szczyt  zatrzymali się przy punkcie widokowym i podziwiali zimową panoramę Roztocza. Po krótkim postoju i odpoczynku wyruszyli do wsi Sochy. Znajduje się tam miejsce upamiętniające pacyfikację mieszkańców w czasie II wojny światowej. Uczniowie złożyli im hołd minutą ciszy.

Do Zwierzyńca turyści wrócili bryczkami malowniczą trasą prowadzącą przez ośnieżony las. Po przejażdżce nadszedł czas na ogrzanie się i zjedzenie smacznych kiełbasek. Kolejną atrakcją były zabawy z kolegami, bitwa na śnieżki oraz konkurs na zimowe śnieżne budowle. Szczęśliwe i radosne zuchy wróciły do Zamościa. Zimowa wyprawa na długo pozostanie w ich pamięci.

 ZDJĘCIA  

 


 

JASEŁKA

 

Kolędujmy Małemu - klasa 1d Jasełka – klasa 1d 


 

BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

  

Zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” spędziły andrzejki  na Balu Wszystkich Świętych. Zabawa odbyła się 29 – 30 listopada 2014 r. w Zespole Szkół w Płoskiem. Gospodarzami imprezy była 16 GZ ,,Leśne Skrzaty”. Wspólna  zabawa z harcerzami i zuchami rozpoczęła się o godz. 18.30  w sali gimnastycznej. Biletem wstępu na bal był oczywiście strój wybranego świętego.  

 

Andrzejki rozpoczął pokaz tańca do piosenki ,,Bal Wszystkich Świętych”. Następnie nasze zuchy uczestniczyły w konkursach i quizie sprawdzającym znajomość świętych patronów. Każdy zuch zaprezentował się w ,,pokazie świętej mody”. Święci wyglądali naprawdę uroczo.  

Po konkursowych zmaganiach cała gromada wspaniale bawiła się  na dyskotece. Po godz. 23-ej rozpoczęła się zaś „piżama party”. Po wspólnej zabawie dzieci udały się na spoczynek. Wszyscy nocowali w szkole  na karimatach i w śpiworach.   

W niedzielę rano uczestnicy zabawy zjedli smaczne śniadanie i uczestniczyli w apelu pożegnalnym, na którym wręczono dyplomy i niespodzianki od Świętego Mikołaja. Zuchy pełne wrażeń, zadowolone choć trochę zmęczone wróciły do domów. 

Przygotowanie do balu było okazją, zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców do poznania wielu ciekawych postaci świętych. Andrzejkowe  zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć  i emocji. Była to wspaniała przygoda dla zuchów z klasy I d, ponieważ po raz pierwszy spędziły noc poza domem i bez rodziców.  Zuchy  wielki sprawdzian z samodzielności zdały celująco. Rodzicom gratulujemy pięknej, chrześcijańskiej postawy i wdzięczni jesteśmy za pomoc w przygotowaniu przepięknych strojów.

 

 Organizatorom dziękujemy za wspaniałą zabawę i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

 

Bal Wszystkich Świętych – FOTORELACJA 

 


 

Zuchy uczciły 96. rocznicę odzyskania niepodległości

 

rajd nocny 1 20141114 1599233158W nocy z 10 na 11 listopada 2014 r. zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty” pod opieką pani Doroty Skotarskiej i rodziców wzięły udział w VI Listopadowym Rajdzie Nocnym, zorganizowanym przez Komendę Hufca ZHP Zamość z okazji 96. rocznicy odzyskania niepodległości. 4 kilometrowa trasa tzw. spacerowa prowadziła przez zrewitalizowane obiekty Twierdzy Zamość. Z dużym zainteresowaniem dzieci słuchały pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii i zabytkach naszego miasta. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali przedstawiciele Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. Po północy wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na płycie Rynku Wielkiego, gdzie odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, złożono kwiaty na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu oraz znicz z Ogniem Niepodległości. Wszyscy uczestnicy nocnego wędrowania otrzymali pamiątkowe dyplomy i kartki okolicznościowe.  Na zakończenie rajdu każdy uczestnik mógł zjeść pyszną żołnierską grochówkę. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu, na której dzieci miały możliwość podziwiać uroki naszego miasta, poznać ważne wydarzenia historyczne i poczuć odpowiedzialność za swoją „małą ojczyznę”.  

ZDJĘCIA

 


 

Zuchy przyniosły Ogień Niepodległości

 

ON 36 listopada 2014 roku zuchy z 14 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” uczestniczyły w nabożeństwie w kościele św. Katarzyny w Zamościu podczas, którego harcerze z Hufca Zgierz przekazali im Ogień Niepodległości. Płomień pobrany został z Kostiuchnówki na Ukrainie – historycznego miejsca, gdzie w dniach 4 – 6 lipca 1916 roku odbyła się Bitwa pod Kostiuchnówką. Przyniesione przez zuchy światełko symbolizujące walkę o niepodległość i niegasnącą miłość do Ojczyzny zapłonęło podczas patriotycznej akademii z okazji 94. rocznicy odzyskania niepodległości oraz zostało złożone na mogiłach żołnierzy i harcerzy. Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.

ZDJĘCIA      

 


             

ON 4

Harcerska Sztafeta Rowerowa

po Ogień Niepodległości na zaproszenie Hufiec ZHP Zamość

im. Dzieci Zamojszczyzny zatrzyma się w Zamościu.

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra­dycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski. Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada, w Warszawie, Lublinie, Zamościu, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.  Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości niesiony przy salwach  armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mauzoleum to na jednej z tablic nosi inskrypcję zaliczającą Pobojowisko Kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.

Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat patroni i sojusznicy harcerskiej akcji porządkowania żołnierskich grobów na Wołyniu, delegacje polskich i ukraińskich szkół partnerskich, organizacji młodzieżowych i polonijnych. Na zaproszenie Hufca ZHP Zamość uczestnicy XIV Sztafety Rowerowej 06 listopada 2014 r. już po raz piąty zatrzymają się w Zamościu. Przekażą Ogień Niepodległości, zwiedzą miasto, spotkają się z młodzieżą harcerską i szkolną z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu.

O godz. 17 podczas uroczystego nabożeństwa w kościele Św. Katarzyny, przekażą Ogień  Niepodległości.

A 11 listopada o godz. 00.05 Ogień Niepodległości zapłonie na Rynku Wielkim w Zamościu, przy płycie Marszałka J. Piłsudskiego, w ramach obchodów Święta Niepodległości i VI Listopadowego Rajdu Nocnego Hufca ZHP Zamość.

Chcielibyśmy aby ten symbol jakim jest Ogień Niepodległości dotarł do jak największej ilości miejsc i ludzi. Niech zapłonie na patriotycznych uroczystościach w naszych miejscowościach, przekażmy go lokalnym władzom oraz złóżmy na mogiłach żołnierskich i harcerskich, pod pomnikami Naszych Bohaterów.

Serdecznie zapraszamy, Czuwaj !

ON 2

**********

Rys historyczny

Bitwa pod Kostiuchnówką była jedną z najważniejszych stoczonych przez formacje legionowe, w tym 4 Pułk Piechoty Legionów, na froncie I wojny światowej. Dowództwo austriackie w dowód uznania wydało rozkaz o nadaniu nazw: wzgórzu Cegielnia – Polska Góra, odbudowywanemu stale mostkowi na małym, grząskim strumieniu – Mostek Polski, a pobliskiemu laskowi – Lasek Polski. Legioniści I Brygady nadali natomiast najbardziej wysuniętemu stanowisku walki na piaszczystej wydmie nazwę Reduta Piłsudskiego. Nazwy te wciąż funkcjonują, a jedna ze stacji kolejowych w pobliżu Kostiuchnówki nosi nazwę „Polska Stacja”. Po zakończeniu wojny zadbano o groby poległych legionistów, powstały cmentarze w Kostiuchnówce, na stoku Polskiej Góry, w Lasku Polskim, przy kościele w Maniewiczach, w Kołkach, w Jeziornej, kwatery wojenne w Kowlu i Wołczecku oraz kopiec z pomnikiem na Polskiej Górze i bazaltowe słupy pamięci z inskrypcjami. Podczas II wojny światowej i później cmentarze i inne legionowe pamiątki zniszczono. Dopiero harcerze podjęli się odbudowy cmentarza. Odszukano zniszczone mogiły, każdą oznaczono i odrestaurowano. Dziś cmentarz to kilkadziesiąt białych grobów, w pobliżu zaś powstało harcerskie obozowisko, które latem tętni życiem. Udało się również przywrócić tzw. Bracką Mogiłę w Polskim Lasku, gdzie spoczywa 42 nieznanych legionistów.

ON 1

Skip to content