ROK SZKOLNY 2018 / 2019


WOLONTARIAT – EGZAMIN Z DOJRZAŁOŚCI

wolontariat 2 20181221 1873685208

Choć to nie pora na egzamin gimnazjalny, to nasi najstarsi Wolontariusze zdali dziś egzamin z dojrzałości na szóstkę. W dniu 20 grudnia, jak co roku już od 6 lat, obsługiwaliśmy Wigilię dla najuboższych mieszkańców naszego miasta w Centrum Pastoralnym przy Parafii Św. Michała w Zamościu. Zawsze jesteśmy gotowi nieść pomoc potrzebującym. Jednak czas spotkania wigilijnego, życzenia, dzielenie się opłatkiem z ludźmi, dla których udzielaliśmy się przez cały rok w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności jest bezcenny. Za kilka miesięcy Wolontariusze – gimnazjaliści opuszczą mury naszej szkoły. Dojrzalsi i silniejsi rozpoczną nowy etap życia. My – dorośli jesteśmy pewni, że zasialiśmy w nich ziarenko gotowości niesienia pomocy i los drugiego człowieka już nigdy nie będzie im obojętny.(M.H.)

Linki: 

Radio Zamość

TVP Lublin


PODSUMOWANIE AKCJI ŚWIĘTA Z SĄSIADEM

wolontariat 2 20181218 1976781219

 

W dniach 14 i 15 grudnia nasi Wolontariusze udzielali się w sklepie E. Leclerc podczas świątecznej zbiórki żywności dla potrzebujących mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród klientów sklepu. Z zebranych darów pracownicy Spółdzielni przygotowali świąteczne paczki dla Sąsiadów w potrzebie.

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na Sąsiadów.

Relacja na Zamojska.pl


ŚWIĘTA Z SĄSIADEM

wita z ssiadem 1 20181212 1415265277 

„Niech gest zakupów dla sąsiada, podzielenie się z potrzebującym w taki sposób

– robiąc dla niego zakupy, będzie wypełnieniem pustego nakrycia na Wigilijnym stole…..” 

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji charytatywnej organizowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz Szkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu w dniach 14-15 grudnia w sklepie E. Leclerc. Wolontariusze naszej szkoły będą pełnili dyżury w sklepie w godzinach: piątek 14 grudnia 15:00 – 17:00 i sobota 12:00 – 15:00.

Zebrana żywność zostanie przekazana osobom samotnym i najbardziej potrzebującym, którzy są mieszkańcami naszego osiedla. Zachęcamy do udziału w akcji 🙂 (MH)


DZIAŁANIA WOLONTARIUSZY NASZEJ SZKOŁY

 wolontariat 6 20181212 2093579992

„Życie nie musi obfitować w wielkie wydarzenia. Codzienny obowiązek na rzecz innych wystarczy, 

aby je upiększyć i uszlachetnić” Henri Bordeaux

Wolontariusze naszej szkoły brali udział w następujących akcjach:

18 listopada kwestowaliśmy przy Kościele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla.

24 – 25 listopada odbyła się ogólnopolska akcja charytatywna Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Zebrane dary trafiły do podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

30 listopada – 1 grudnia braliśmy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności „Podziel się posiłkiem” organizowanej przez Bank Żywności. Zebrane dary trafiły do podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

7 – 8 grudnia włączyliśmy się do akcji „Tak pomagam!” organizowanej przez Caritas w Zamościu.

10 grudnia nasi Wolontariusze i koordynatorzy zostali wyróżnieni podczas Gali Inicjatyw Społecznych organizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w Osiedlowym Domu Kultury OKRĄGLAK.

11 grudnia Wolontariusze brali udział w warsztatach Świątecznych z maluszkami w Przedszkolu Słoneczko.

Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękują wszystkim Wolontariuszom za ogromne serca, zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę na rzecz potrzebujących.


5 grudnia – Światowy Dzień Wolontariusza

 

Jeżeli choć jasną i dobrą myśl wniosłeś do czyjegoś umysłu, 

jedną godziną szczęścia rozpromieniłeś jakieś smutne, szare życie

spełniłeś zadanie anioła na ziemi”   (J. Lubbock)

Z okazji Światowego Dnia Wolontariusza,

który obchodzimy 5 grudnia, 

wszystkim Wolontariuszom życzymy energii do dalszego działania.

To dzięki Waszemu wysiłkowi

świat codziennie staje się odrobinę lepszy!

Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza 


Mówi się, że dobro powraca …

Tak też się stało – „Bełżec” odwiedził naszą szkołę, po tym, jak już od trzech lat nasi Wolontariusze uczestniczą w Workcampie w Bełżcu. Od dnia 7 listopada, z inicjatywy koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariusza p.Małgorzaty Hrycyk i p.Łukasza Bryknera, w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu można oglądać wystawę pt. „Res non humana – rzecz nieludzka – Okupacja niemiecka Zamojszczyzny w latach 1939 – 1944”. Otwarcia wystawy i cenną lekcję historii o losach ludności Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej dla młodzieży z klas VII, VIII i 3 gimnazjum przeprowadzili panowie: Tomasz Hanejko – kierownik Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu i Jarosław Joniec. W roku obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i na kilka dni przed rocznicą, uczniowie i pracownicy szkoły mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła jest otwarta dla całej społeczności Miasta Zamościa i zaprasza mieszkańców do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna w auli naszej szkoły do 23 listopada 2018 r. (MH)


III WORKCAMP W BEŁŻCU (24.10.2018 r.)

 

workcamp beec 2018 7 20181024 1373126192

Już po raz trzeci wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w workcampie w Bełżcu. Ale o tym w dalszej relacji… Nasza wolontariacka trasa była nieco dłuższa niż poprzednio. Najpierw z naszymi opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza: p. Małgorzatą Hrycyk i p. Łukaszem Bryknerem obraliśmy kierunek na Zwierzyniec. Zwiedziliśmy miejsce upamiętniające teren byłego obozu przesiedleńczego, gdzie obecnie znajduje się Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Potem wieś Sochy – miejsce wielu wzruszeń i pamięci o malutkich dzieciach i dorosłych zabitych podczas pacyfikacji w dniu 1 czerwca 1943 r. My Wolontariusze pochyleni w zadumie oddaliśmy hołd ofiarom II wojny światowej, zapaliliśmy światła.

Wietrzna i deszczowa pogoda nie zniechęciła nas. Pojechaliśmy dalej – do Bełżca – przygotowani, aby zadbać o pomnik – teren byłego obozu zagłady 500 tys. niewinnych ludzi. W momencie, gdy rozpoczęliśmy prace porządkowe zabłysło słońce. Deszcz powrócił dopiero, gdy skończyliśmy. Przez kolejne trzy godziny uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników muzeum: p. Ewelinę Szumilak i p. Jarosława Joniec. Lekcja historii, którą otrzymaliśmy, na zawsze zostanie w naszych sercach.

Będziemy Naszym w szkole z tych przeżyć zdawać relację i pamiętać już na zawsze o Tych, którzy zginęli byśmy My mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. W tym wyjątkowym roku upamiętniającym 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę Wolontariusze i koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu dedykują ten workcamp wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność

(Tekst – M.H., Zdjęcia – Ł.B.)


ROK SZKOLNY 2017 / 2018


Rekordowy 26 Finał WOŚP

Podobny obraz

Dnia 8 marca 2018 r. biuro organizacyjne Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podało oficjalne wyniki zbiórki pieniężnej, która zorganizowana była podczas 26 Finału w dniu 14 stycznia 2018 r. Padł kolejny rekord !!! Wolontariusze zebrali kwotę 126  373 804,34 zł !!!   

W Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu podczas 26 Finału zorganizowany był sztab nr 892, w którym również padła rekordowa kwota – 178 457,10 zł !!!  

Wolontariusze naszej szkoły również nie próżnowali. Wspólnie z osobami głuchymi i niedosłyszącymi prowadzili kawiarenkę dla wolontariuszy w Stowarzyszeniu Salvete. Na ulice naszego miasta podczas 26 Finału WOŚP wyruszyło 48 uczniów z naszej szkoły. Należą im się wielkie brawa !!! Zebrali 10 788,27 zł.

Wszystkie zebrane pieniądze podczas 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków.

Wolontariusze naszej szkoły, którzy zebrali najwięcej:

        Wiktoria Kupiec kl. 3 a gim – 543,71 zł

        Aleksandra Szykuła kl. 3 b gim – 526,85 zł

        Klaudia Zwolak kl. 2 a gim – 496,46 zł

        Mateusz Krupa kl. 3 b gim – 466,66 zł

        Wiktoria Węglińska kl. 3 b – 379,85 zł

        Agata Budzyńska kl. 7 b – 379,44 zł

        Weronika Podgórska kl. 3 a gim – 377,01 zł

        Kamila Stańkowska kl. 7 b – 361,38 zł

        Magdalena Obuchowicz kl. 7 a – 357,43 zł

        Aleksandra Bikowska kl. 2 a gim – 322,79 zł

        Aleksandra Korniewska kl. 7 a – 317,00 zł

        Judyta Grabowska kl. 2 b gim – 310,30 zł

        Karolina Kusiak kl. 7 b – 310,12 zł

        Sylwia Niedźwiedź kl. 3 b gim – 303,08 zł

        Manuel Ronzitti kl. 3 b gim – 302,54 zł

        Martyna Korniewska kl. 2 a gim – 302,50 zł 

Dobro wraca!

Życzymy wszystkim Wolontariuszom z całego serca, aby ta przyjaźń i miłość były z Wami do końca świata i jeden dzień dłużej.

Koordynatorami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole byli p. Małgorzata Hrycyk i p. Łukasz Brykner.


Wigilia dla najuboższych mieszkańców Zamościa

„JEST TAKI DZIEŃ…”

wigilia wolontariatu 10 20180101 1928522426

Jest taki dzień, jedyny w roku – dzień grudniowy, kiedy spotykamy się z bliskimi i łamiemy opłatkiem. Troszkę wcześniej bo 21 grudnia w Centrum Pastoralnym w Zamościu odbyło się spotkanie wigilijne dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. Jak co roku, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami Ł. Bryknerem i M. Hrycyk pomagali w obsłudze uroczystości. Dla zgromadzonych gości mieliśmy własnoręcznie wykonane piękne kartki i życzenia, które posłużyły organizatorowi – Miejskiemu Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu jako motyw przewodni życzeń, pozdrowień i ciepłych słów skierowanych do najbardziej potrzebujących wsparcia z naszej wielkiej rodziny z Zamościa. Przeżycia i wzruszenie, jakie towarzyszyło spotkaniu stało się prawdziwym i głębokim duchowym przygotowaniem do „naszej domowej” wigilii. (M.H)


GALA WOLONTARIATU

gala wolontariatu 8 20171209 1912912823

W dniu 5 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury OKRĄGLAK odbyła się  Jubileuszowa Gala z okazji 15 – lecia Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Najaktywniejsza wolontariuszka  z naszej szkoły – Wiktoria Węglińska z kl. 3 b gimnazjum została wyróżniona i  nagrodzona przez Prezydenta Miasta Zamość. Nasz Szkolny Klub Wolontariusza został nagrodzony za plakat z okazji 15 – lecia działalności Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Wolontariusze naszej szkoły pomagali w organizacji całego przedsięwzięcia. Witaliśmy przybyłych gości, wśród których byli: p. Magdalena Dołgan – Zastępca Prezydenta Miasta, p. Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty, p. Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, p. Małgorzata Żołyńska – Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, dyrektorzy zamojskich szkół oraz przedstawiciele instytucji wspierających działania wolontariatu na terenie naszego miasta i regionu. Był to jeden z ważniejszych i najmilszych dni – 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dziękujemy, że dane nam jest pomagać 🙂  Opiekę nad Wolontariuszami pełnili koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk. (M.H.)


Wolontariusze dla Santa Galla

W niedzielę 26 listopada 2016r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w zbiórce pieniędzy przy Kosciele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup potrzebnego sprzętu medycznego dla hospicjum. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p.Małgorzata Hrycyk, p.Łukasz Brykner i p.Małgorzata Jasek. 

Warto pomagać !


25 EDYCJA AKCJI

POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

 

 W dniach 24, 25, 26 listopada Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Dostawaliśmy od wrażliwych na pomoc mieszkańców naszego miasta dary dla potrzebujących. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk, pedagog szkolny p. Renata Sadowska – Bodziuch i p. Małgorzata Jasek oraz pracownicy socjalni Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

Szczególnie miło będziemy wspominać punkty zbiórek w okolicy naszej szkoły. Jedna z mieszkanek, oprócz darów dla potrzebujących, podarowała nam kolejny raz własnoręcznie wykonane czapki i poduszeczki. Takie dowody sympatii dodają nam skrzydeł i wielkiego zapału do udziału w kolejnych akcjach wolontarystycznych. (ŁB) 


Workcamp 2 edycja w Bełżcu

W dniu 20 listopada 2017 r. wolontariusze z klas 7A,7B,7C,7D szkoły podstawowej i 2B, 3b gimnazjum wybrali się wraz z p. Łukaszem Bryknerem i p. Małgorzatą Hrycyk – opiekunami Szkolnego Klubu  Wolontariatu i p. Małgorzatą Jasek, do Muzeum powstałego na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Uczestnicy mieli nie tylko okazję zapoznać się z historią tego miejsca, ale również zaangażowali się w porządkowanie pomnika upamiętniającego jego ofiary. Uczestniczyliśmy w wykładzie i prezentacji – lekcji historii, o funkcjonowaniu tego miejsca oraz relacjach i wspomnieniach świadków miejscowych wydarzeń. Wszyscy powróciliśmy do Zamościa w zadumie, zziębnięci. Dumni, że mogliśmy okazać szacunek dla wartości najważniejszych – do prawa do godnego życia drugiego człowieka. (ŁB)

Poznanie historii obozu koncentracyjnego skłoniło uczestników wyjazdu do refleksji i rozważań.


WOLONTARIUSZE DLA SANTA GALLA

      „Tam gdzie jest człowiek cierpiący musi znaleźć się człowiek, który otoczy cierpiącego wsparciem”. Pod tym hasłem wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w akcji charytatywnej. Uczniowie zbierali pieniądze w markecie Intermarche na rzecz osób przebywających pod opieką Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.

Hospicjum to zwykle niewielka instytucja obejmująca opieką osoby umierające, będące w ostatniej fazie życia i cierpiące z powodu chorób przewlekłych (nowotworowe i inne o podobnym przebiegu), u których zakończono leczenie przyczynowe.

W hospicjum personel stara się zapewnić możliwie najlepszą opiekę na ostatnim etapie życia. Zapewnienie opieki w hospicjum oznacza przede wszystkim walkę z bólem, zapewnienie komfortu i wsparcia zarówno chorym, jak i ich bliskim. Hospicjum to właściwie nie miejsce, a raczej wieloaspektowy program opieki nad umierającym chorym.

Głównym celem działań podejmowanych w hospicjum jest podniesienie i utrzymanie dobrej jakości życia chorych poprzez zabezpieczenie ich potrzeb: związanych z objawami choroby, emocjonalnych czy duchowych. (ŁB)


 ROK SZKOLNY 2016 / 2017


Foreigners in Zamość

W poniedziałek 21 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z wolontariuszami przebywającymi w Zamościu w ramach wolontariatu europejskiego EVS (European Voluntary Service)Gośćmi trzeciego już spotkania byli wolontariusze z Włoch i Hiszpanii, Alberto Occhipinti  i Sergio Fuentes Garcia. Sergio i Alberto w Zamościu spędzają 7 miesięcy.  Podczas pobytu w Zamościu Sergio i Alberto odwiedzają zamojskie szkoły promując wolontariat europejski. W wolnym czasie pracują z seniorami, służą pomocą w Zamojskim Centrum Wolontariatu oraz odwiedzają pacjentów Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w zamojskim szpitalu.Podczas wizyty w naszej szkole uczniowie mieli okazję obejrzeć bardzo ciekawe prezentacje multimedialne przygotowane przez naszych gości. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat krajów, z których przyjechali Alberto i Sergio. Uczniowie mieli również okazję poznać bliżej języki włoski i hiszpański, ucząc się kilku podstawowych zwrotów. Były rozmowy na temat piłki nożnej, zabytków, festiwali i typowych potraw. Nie obyło się również bez wspólnych zdjęć i popularnych selfies.

Wolontariuszom EVS bardzo spodobała się nasza szkoła. Oprócz prezentacji multimedialnych włączyli się w organizację Dnia Życzliwości i Uśmiechu (kawiarenka) oraz przeprowadzili zajęcia świetlicowe. W świetlicy szkolnej uczniowie wspólnie z Alberto i Sergio rysowali flagi Polski, Hiszpanii i Włoch. Powstały również budowle z klocków. Wolontariusze przybyli do naszej szkoły z inicjatywy p. Łukasza Bryknera


 

Kiermasz charytatywny z okazji Dnia Życzliwości i Uśmiechu

dzien_zyczliwosci

Dnia 21 listopada 2016, od godz. 10.30, w ramach Dnia Życzliwości i Uśmiechu, Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz Aktyw Biblioteczny i uczniowie klasy II A Gimnazjum organizują kiermasz charytatywny. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na leczenie niespełna dwuletniej Antosi wymagającej intensywnej i kosztownej rehabilitacji.

Wszystkich zapraszamy na kiermasz pysznych ciast i loterię. Przy degustacji wybornych wypieków będzie można cieszyć się wygranymi fantami.

Dodatkowo, istnieje możliwość wpłat bezpośrednich na konto Fundacji, która prowadzi zbiórkę pieniędzy na ten cel. Wszystkie potrzebne do wpłaty informacje znajdują się na ulotce dostępnej na stoisku.


 POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

pdpz 6 20161121 1770865844

W dniach 19 i 20 listopada Wolontariusze z naszej szkoły z opiekunem p. Łukaszem Bryknerem po raz kolejny uczestniczyli w akcji charytatywnej  Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W Zamościu głównym organizatorem było Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie funkcjonował sztab nr 42. 

W sobotę zbieraliśmy zywność w zamojskich Sklepach PSS Społem. W niedzielę odbyła się Wielka Uliczna Zbiórka Darów. Do oznakowanych samochodów mieszkańcy Zamościa przynosili dary rzeczowe. Akcję Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę wsparło 20 Wolontariuszy naszej szkoły. 

W szkole akcja trwać będzie do 30 listopada. Dary w postaci: żywności z długim terminem ważności, środki czystości, artykuły szkolne, odzież, zabawki i książki można przynosić do pedagogów szkolnych. 


 

Wolontariusze dla Santa Galla

6 listopada 2016r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w zbiórce pieniędzy przy parafii MB Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych.

Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup aparatu USG dla hospicjum. ROK SZKOLNY 2015 / 2016


PEŁNA MISKA DLA SCHRONISKA

kiermasz dla schroniska 4 20160201 1199848152

20 stycznia uczniowie klasy 2A gimnazjum z wychowawczynią p.A.Jedlińską, zorganizowali kiermasz, na którym sprzedawali przygotowane przez siebie ciasta. Kiermasz zakończył się dużym sukcesem – szystkie ciastka sprzedały się już na drugiej przerwie! Szkoda, że nie upiekliśmy ich więcej… Bardzo dziękujemy nabywcom, którzy w ten sposób wspomogli zamojskie schronisko dla bezomnych psów. Udało nam się uzbierać kwotę 411,00 zł, która w całości została przeznaczona na zakup suchej i mokrej karmy dla zwierzaków (w sumie prawie 130 kg!). Kupiliśmy również trochę smakołyków i przysmaków. W dniu dzisiejszym całą karmę dostarczyliśmy do schroniska na Karolówce. Zarówno psiaki, jak i obsługa schoniska bardzo się ucieszyli na widok przywiezionej przez nas paszy. Zachęcamy Was do dalszego wspomagania schroniska – w szkole podstawowej Samorząd Uczniowski nadal zbiera karmę dla zwierząt!


 24 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

wosp2016

Dla nas, Wolontariuszy, wszystkie akcje są najważniejsze, ale na WOŚP czekaliśmy przez cały rok!!! 10 stycznia stało się… Byliśmy wszędzie – Całe nasze miasto należało do nas. Zmarznięci, szczęśliwi, że możemy pomagać – daliśmy radę. 24 Finał WOŚP miał na celu  zbiórkę  funduszy  na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.  Z naszymi kolegami – absolwentami i innymi wolontariuszami mogliśmy odpocząć, wypić ciepłą herbatę i zjeść pysznego gofra w Kawiarence prowadzonej przez naszych gimnazjalistów w Klubie Młodzieżowym Stowarzyszenia Salvete. Jak się posililiśmy ruszyliśmy dalej w drogę … .Było fantastycznie, czuliśmy się potrzebni i już zawsze będziemy pomagali. To jest dla nas sens, wiemy jak żyć i dziękujemy, że nas wybrano


 WIGILIA – WOLONTARIUSZE ZNOWU W AKCJI !!!

wigilia wolontariatu 2 20160106 1175805245

Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie, przy współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, Stowarzyszeniem Służba Człowiekowi, parafią pw. Św. Michała Archanioła w Zamościu, Miastem Zamość, zorganizowało 22 grudnia 2015 Wieczerzę Wigilijną dla osób samotnych, bezdomnych i znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze z naszej szkoły już po raz trzeci aktywnie włączyli się w organizację tej uroczystej kolacji. Zaangażowanie Wolontariuszy było ogromne, bo i przygotowań było dużo. Następnie życzenia, dzielenie się opłatkiem i kolędowanie z zaproszonymi gośćmi oraz przedstawicielami władz miejskich i organizatorami przy wspólnej Wieczerzy. Po Wigilii nasza młodzież wspólnie z wolontariuszami – osobami z Zakładu Karnego w Zamościu porządkowała salę w Centrum Pastoralnym przy parafii Św. Michała Archanioła.
Strudzeni gimnazjaliści, ale bogatsi o nowe doświadczenia czekają na nowe wyzwania. Za wspaniałą pomoc Wolontariuszy dziękują serdecznie opiekunowie! 

Podziel się posiłkiem  

 

Wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny brali udział w zbiórce żywności w ramach ogólnopolskiej akcji „Podziel się posiłkiem”.

Do akcji zgłosiło się 20 wolontariuszy z gimnazjum. W dniach 25 i 26 września zbieraliśmy żywność w zamojskich sklepach.

Koordynatorem akcji w której uczestniczyliśmy było Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu. Zebrane dary trafią do najuboższych mieszkańców naszego miasta.

 


Warsztaty polsko – niemieckie

„TRUDNA PAMIĘĆ”

warsztaty wolontariatu 1 20150926 1439745149

W dniach 22-23 września uczniowie z klasy 3d gimnazjum wraz z opiekunami p. B.Gacą i p. A.Jedlińską uczestniczyli w polsko-niemieckich warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu. W warsztatach, które poświęcone były pamięci i wspólnej trudnej historii, wzięli udział przedstawiciele Federalnego Związku Informacji i Doradztwa dla Ofiar NS z Kolonii oraz wolontariusze, którzy na co dzień pracują z osobami poszkodowanymi przez III Rzeszę oraz z młodzieżą. Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, dowiedzieć się, jak w sposób nieformalny uczyć młodych ludzi o historii II wojny światowej oraz jak zapobiegać powstawaniu stereotypów. Istotnym celem warsztatów było również znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak Polacy i Niemcy mogliby uporać się ze wspomnieniami wojennymi, które cały czas ciążą na stosunkach między obu krajami? Bardzo dziękujemy Zamojskiemu Centrum Wolontariatu za zaproszenie na warsztaty, które były dla wszystkich bardzo ciekawe.   polecamy również relację filmową na : www.zamojska.pl 

ROK SZKOLNY 2014 / 2015


23 FINAŁ

WIELKIEJ  ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ponad 20 Wolontariuszy z gimnajzum włączyło się do akcji. Część z nich wyruszyło z puszkami na ulice miasta – zbierali pieniądze dla podtrzymania wysokoich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów. Pozostali Wolontariusze  oraz Samorząd Uczniowski prowadzili Kawiarenkę dla Wolontariuszy z całego miasta w Klubie Młodzieżowym Stowarzyszenia Salvete. Wolontariusze smażyli pyszne gofry oraz gorącą herbatę, a w wolnym czasie grali w bilard.


WIGILIA DLA NAJUBOŻSZYCH

MIESZKAŃCÓW MIASTA ZAMOŚĆ

5 grudnia w Zamojskim Centrum Wolontariatu odbyła się Zamojska Gala Wolontariatu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Impreza promuje ideę wolontariatu i dobrowolne zaangażowanie społeczności lokalnej. Podczas Gali odbyła się prezentacja działalności klubów wolontariusza oraz prezentacja wolontariatu europejskiego.

Gala to okazja do podziękowania wszystkim zaangażowanym w wolontariat, również wolontariuszom z naszej szkoły. Podziękowania były dla Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz wyróżnionych wolontariuszy. Podczas Gali seniorzy z Osiedlowego Domu Kultury „Okrąglak” zaprezentowali część artystyczną pt. „Młodość nie wieczność”.

001

Podziękowanie dla naszego Szkolnego Klubu Wolontariusza.

gala

 


Pomoc dla schroniska

Szkolny Klub Wolontariusza prowadzi akcję na rzecz schroniska dla psów.

Porzucone pieski proszą o:

Karmę – przeznaczoną dla szczeniaków małych ras (ze względu na drobne granulki, które w razie potrzeby można zalać i łatwo zrobić z nich „papkę”), co nie znaczy, że nie chcemy innej karmy. Każda karma w każdej ilości zostanie zjedzona – poza suchą karmą, chętnie przyjmiemy też ryż/kaszę/makarony – zbliża się zima, a w zimie psiakom gotujemy.

Preparaty przeciwpchelne/przeciwkleszczowe – schronisko, to skupisko około dwustu psów w jednym miejscu, mimo regularnych ogólnych akcji odpchlania, pchły i tak się zdarzają…bo codziennie trafiają nowe psy!

Akcesoria do czesania – szczotki/grzebienie oraz płyny/spraye do rozczesywania splątanej/sfilcowanej sierści.

Witaminy wszelkie – psy trafiają często w kiepskim stanie, a większość karm, które dostajemy jest raczej z dolnej półki jakościowej. Witaminy w proszku i w postaci olejów (np. Omegan), które możemy łatwo dodawać do mokrego jedzenia są wyjątkowo przydatne.

Smycze i obroże – tego w schronisku zawsze mało. Mimo, że nasze psiaki nie są wyprowadzane na regularne spacery (budowa boksów na to nie pozwala), to takie akcesoria się bardzo przydają. Wolontariusze wyprowadzają psy do zdjęć, do czesania i innych zabiegów. Nierzadko zdarza się, że ktoś z odwiedzających, kto przyszedł tylko się zorientować, czy znajdzie się jakiś idealny psiak dla niego, zakocha się od pierwszego spojrzenia, a nie jest przygotowany na zabranie psa natychmiast (nie ma ze sobą obroży, ani smyczy) Miski – TYLKO metalowe (ze względu na wytrzymałość i łatwą dezynfekcję) Duże szczelnie zamykane pojemniki na karmę. Gryzaki, smaczki – co prawda nie ma możliwości dawać ich na wybiegach ogólnych (ze względu na liczebność psów w boksach), ale wolontariusze zużywają regularnie olbrzymie ilości przy zabiegach pielęgnacyjnych – trzeba jakoś zestresowanemu psiakowi umilić te chwile. Wymienione produkty, przedmioty można przynosić do p. Łukasza Bryknera lub do p. Iwony Rahman (do biblioteki)


Skip to content