Zaznacz stronęROK SZKOLNY 2018 / 2019


WOLONTARIAT – EGZAMIN Z DOJRZAŁOŚCI

wolontariat 2 20181221 1873685208

Choć to nie pora na egzamin gimnazjalny, to nasi najstarsi Wolontariusze zdali dziś egzamin z dojrzałości na szóstkę. W dniu 20 grudnia, jak co roku już od 6 lat, obsługiwaliśmy Wigilię dla najuboższych mieszkańców naszego miasta w Centrum Pastoralnym przy Parafii Św. Michała w Zamościu. Zawsze jesteśmy gotowi nieść pomoc potrzebującym. Jednak czas spotkania wigilijnego, życzenia, dzielenie się opłatkiem z ludźmi, dla których udzielaliśmy się przez cały rok w akcjach charytatywnych, zbiórkach żywności jest bezcenny. Za kilka miesięcy Wolontariusze – gimnazjaliści opuszczą mury naszej szkoły. Dojrzalsi i silniejsi rozpoczną nowy etap życia. My – dorośli jesteśmy pewni, że zasialiśmy w nich ziarenko gotowości niesienia pomocy i los drugiego człowieka już nigdy nie będzie im obojętny.(M.H.)

Linki: 

Radio Zamość

TVP Lublin


PODSUMOWANIE AKCJI ŚWIĘTA Z SĄSIADEM

wolontariat 2 20181218 1976781219

 

W dniach 14 i 15 grudnia nasi Wolontariusze udzielali się w sklepie E. Leclerc podczas świątecznej zbiórki żywności dla potrzebujących mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród klientów sklepu. Z zebranych darów pracownicy Spółdzielni przygotowali świąteczne paczki dla Sąsiadów w potrzebie.

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na Sąsiadów.

Relacja na Zamojska.pl


ŚWIĘTA Z SĄSIADEM

wita z ssiadem 1 20181212 1415265277 

„Niech gest zakupów dla sąsiada, podzielenie się z potrzebującym w taki sposób

– robiąc dla niego zakupy, będzie wypełnieniem pustego nakrycia na Wigilijnym stole…..” 

Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji charytatywnej organizowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową im. Jana Zamoyskiego w Zamościu oraz Szkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu w dniach 14-15 grudnia w sklepie E. Leclerc. Wolontariusze naszej szkoły będą pełnili dyżury w sklepie w godzinach: piątek 14 grudnia 15:00 – 17:00 i sobota 12:00 – 15:00.

Zebrana żywność zostanie przekazana osobom samotnym i najbardziej potrzebującym, którzy są mieszkańcami naszego osiedla. Zachęcamy do udziału w akcji 🙂 (MH)


DZIAŁANIA WOLONTARIUSZY NASZEJ SZKOŁY

 wolontariat 6 20181212 2093579992

„Życie nie musi obfitować w wielkie wydarzenia. Codzienny obowiązek na rzecz innych wystarczy, 

aby je upiększyć i uszlachetnić” Henri Bordeaux

Wolontariusze naszej szkoły brali udział w następujących akcjach:

18 listopada kwestowaliśmy przy Kościele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla.

24 – 25 listopada odbyła się ogólnopolska akcja charytatywna Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Zebrane dary trafiły do podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

30 listopada – 1 grudnia braliśmy udział w Świątecznej Zbiórce Żywności „Podziel się posiłkiem” organizowanej przez Bank Żywności. Zebrane dary trafiły do podopiecznych Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu.

7 – 8 grudnia włączyliśmy się do akcji „Tak pomagam!” organizowanej przez Caritas w Zamościu.

10 grudnia nasi Wolontariusze i koordynatorzy zostali wyróżnieni podczas Gali Inicjatyw Społecznych organizowanej przez Zamojskie Centrum Wolontariatu w Osiedlowym Domu Kultury OKRĄGLAK.

11 grudnia Wolontariusze brali udział w warsztatach Świątecznych z maluszkami w Przedszkolu Słoneczko.

Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękują wszystkim Wolontariuszom za ogromne serca, zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę na rzecz potrzebujących.


5 grudnia – Światowy Dzień Wolontariusza

 

Jeżeli choć jasną i dobrą myśl wniosłeś do czyjegoś umysłu, 

jedną godziną szczęścia rozpromieniłeś jakieś smutne, szare życie

spełniłeś zadanie anioła na ziemi”   (J. Lubbock)

Z okazji Światowego Dnia Wolontariusza,

który obchodzimy 5 grudnia, 

wszystkim Wolontariuszom życzymy energii do dalszego działania.

To dzięki Waszemu wysiłkowi

świat codziennie staje się odrobinę lepszy!

Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza 


Mówi się, że dobro powraca …

Tak też się stało – „Bełżec” odwiedził naszą szkołę, po tym, jak już od trzech lat nasi Wolontariusze uczestniczą w Workcampie w Bełżcu. Od dnia 7 listopada, z inicjatywy koordynatorów Szkolnego Klubu Wolontariusza p.Małgorzaty Hrycyk i p.Łukasza Bryknera, w Szkole Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu można oglądać wystawę pt. „Res non humana – rzecz nieludzka – Okupacja niemiecka Zamojszczyzny w latach 1939 – 1944”. Otwarcia wystawy i cenną lekcję historii o losach ludności Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej dla młodzieży z klas VII, VIII i 3 gimnazjum przeprowadzili panowie: Tomasz Hanejko – kierownik Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu i Jarosław Joniec. W roku obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i na kilka dni przed rocznicą, uczniowie i pracownicy szkoły mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w tym niezwykłym wydarzeniu. Nasza szkoła jest otwarta dla całej społeczności Miasta Zamościa i zaprasza mieszkańców do obejrzenia wystawy, która będzie dostępna w auli naszej szkoły do 23 listopada 2018 r. (MH)


III WORKCAMP W BEŁŻCU (24.10.2018 r.)

 

workcamp beec 2018 7 20181024 1373126192

Już po raz trzeci wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w workcampie w Bełżcu. Ale o tym w dalszej relacji… Nasza wolontariacka trasa była nieco dłuższa niż poprzednio. Najpierw z naszymi opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza: p. Małgorzatą Hrycyk i p. Łukaszem Bryknerem obraliśmy kierunek na Zwierzyniec. Zwiedziliśmy miejsce upamiętniające teren byłego obozu przesiedleńczego, gdzie obecnie znajduje się Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Potem wieś Sochy – miejsce wielu wzruszeń i pamięci o malutkich dzieciach i dorosłych zabitych podczas pacyfikacji w dniu 1 czerwca 1943 r. My Wolontariusze pochyleni w zadumie oddaliśmy hołd ofiarom II wojny światowej, zapaliliśmy światła.

Wietrzna i deszczowa pogoda nie zniechęciła nas. Pojechaliśmy dalej – do Bełżca – przygotowani, aby zadbać o pomnik – teren byłego obozu zagłady 500 tys. niewinnych ludzi. W momencie, gdy rozpoczęliśmy prace porządkowe zabłysło słońce. Deszcz powrócił dopiero, gdy skończyliśmy. Przez kolejne trzy godziny uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników muzeum: p. Ewelinę Szumilak i p. Jarosława Joniec. Lekcja historii, którą otrzymaliśmy, na zawsze zostanie w naszych sercach.

Będziemy Naszym w szkole z tych przeżyć zdawać relację i pamiętać już na zawsze o Tych, którzy zginęli byśmy My mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. W tym wyjątkowym roku upamiętniającym 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę Wolontariusze i koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu dedykują ten workcamp wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność

(Tekst – M.H., Zdjęcia – Ł.B.)


ROK SZKOLNY 2017 / 2018


Rekordowy 26 Finał WOŚP

Podobny obraz

Dnia 8 marca 2018 r. biuro organizacyjne Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy podało oficjalne wyniki zbiórki pieniężnej, która zorganizowana była podczas 26 Finału w dniu 14 stycznia 2018 r. Padł kolejny rekord !!! Wolontariusze zebrali kwotę 126  373 804,34 zł !!!   

W Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu podczas 26 Finału zorganizowany był sztab nr 892, w którym również padła rekordowa kwota – 178 457,10 zł !!!  

Wolontariusze naszej szkoły również nie próżnowali. Wspólnie z osobami głuchymi i niedosłyszącymi prowadzili kawiarenkę dla wolontariuszy w Stowarzyszeniu Salvete. Na ulice naszego miasta podczas 26 Finału WOŚP wyruszyło 48 uczniów z naszej szkoły. Należą im się wielkie brawa !!! Zebrali 10 788,27 zł.

Wszystkie zebrane pieniądze podczas 26 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przekazane dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków.

Wolontariusze naszej szkoły, którzy zebrali najwięcej:

        Wiktoria Kupiec kl. 3 a gim – 543,71 zł

        Aleksandra Szykuła kl. 3 b gim – 526,85 zł

        Klaudia Zwolak kl. 2 a gim – 496,46 zł

        Mateusz Krupa kl. 3 b gim – 466,66 zł

        Wiktoria Węglińska kl. 3 b – 379,85 zł

        Agata Budzyńska kl. 7 b – 379,44 zł

        Weronika Podgórska kl. 3 a gim – 377,01 zł

        Kamila Stańkowska kl. 7 b – 361,38 zł

        Magdalena Obuchowicz kl. 7 a – 357,43 zł

        Aleksandra Bikowska kl. 2 a gim – 322,79 zł

        Aleksandra Korniewska kl. 7 a – 317,00 zł

        Judyta Grabowska kl. 2 b gim – 310,30 zł

        Karolina Kusiak kl. 7 b – 310,12 zł

        Sylwia Niedźwiedź kl. 3 b gim – 303,08 zł

        Manuel Ronzitti kl. 3 b gim – 302,54 zł

        Martyna Korniewska kl. 2 a gim – 302,50 zł 

Dobro wraca!

Życzymy wszystkim Wolontariuszom z całego serca, aby ta przyjaźń i miłość były z Wami do końca świata i jeden dzień dłużej.

Koordynatorami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole byli p. Małgorzata Hrycyk i p. Łukasz Brykner.


Wigilia dla najuboższych mieszkańców Zamościa

„JEST TAKI DZIEŃ…”

wigilia wolontariatu 10 20180101 1928522426

Jest taki dzień, jedyny w roku – dzień grudniowy, kiedy spotykamy się z bliskimi i łamiemy opłatkiem. Troszkę wcześniej bo 21 grudnia w Centrum Pastoralnym w Zamościu odbyło się spotkanie wigilijne dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. Jak co roku, wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami Ł. Bryknerem i M. Hrycyk pomagali w obsłudze uroczystości. Dla zgromadzonych gości mieliśmy własnoręcznie wykonane piękne kartki i życzenia, które posłużyły organizatorowi – Miejskiemu Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu jako motyw przewodni życzeń, pozdrowień i ciepłych słów skierowanych do najbardziej potrzebujących wsparcia z naszej wielkiej rodziny z Zamościa. Przeżycia i wzruszenie, jakie towarzyszyło spotkaniu stało się prawdziwym i głębokim duchowym przygotowaniem do „naszej domowej” wigilii. (M.H)


GALA WOLONTARIATU

gala wolontariatu 8 20171209 1912912823

W dniu 5 grudnia w Osiedlowym Domu Kultury OKRĄGLAK odbyła się  Jubileuszowa Gala z okazji 15 – lecia Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Najaktywniejsza wolontariuszka  z naszej szkoły – Wiktoria Węglińska z kl. 3 b gimnazjum została wyróżniona i  nagrodzona przez Prezydenta Miasta Zamość. Nasz Szkolny Klub Wolontariusza został nagrodzony za plakat z okazji 15 – lecia działalności Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Wolontariusze naszej szkoły pomagali w organizacji całego przedsięwzięcia. Witaliśmy przybyłych gości, wśród których byli: p. Magdalena Dołgan – Zastępca Prezydenta Miasta, p. Agnieszka Kowal – Dyrektor Wydziału Oświaty, p. Krzysztof Rusztyn – Dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego, p. Małgorzata Żołyńska – Zastępca Dyrektora Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, dyrektorzy zamojskich szkół oraz przedstawiciele instytucji wspierających działania wolontariatu na terenie naszego miasta i regionu. Był to jeden z ważniejszych i najmilszych dni – 5 grudnia – Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dziękujemy, że dane nam jest pomagać 🙂  Opiekę nad Wolontariuszami pełnili koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza – p. Łukasz Brykner i p. Małgorzata Hrycyk. (M.H.)


Wolontariusze dla Santa Galla

W niedzielę 26 listopada 2016r. wolontariusze naszej szkoły brali udział w zbiórce pieniędzy przy Kosciele Matki Bożej Królowej Polski na rzecz Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Pozyskane fundusze przeznaczone zostały na zakup potrzebnego sprzętu medycznego dla hospicjum. W naszych działaniach wspierali nas opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza – p.Małgorzata Hrycyk, p.Łukasz Brykner i p.Małgorzata Jasek. 

Warto pomagać !