Zaznacz stronę

       

ROK SZKOLNY 2021 – 2022

  

Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty!

Dnia  29 września 2021 r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy „Pięknie Czytam” dla uczniów klas 2-4  szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu podniesienie rangi i znaczenia czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do poszukiwania ciekawych, wartościowych książek z literatury dziecięcej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Każdą z klas reprezentowały dwie osoby. Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranego przez siebie utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy z ulubionych książek. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze wśród pięknych nastrojowych jesiennych dekoracji oraz ekspozycji książkowych. Zaprezentowane utwory były oceniane pod kątem poprawności warsztatowej, interpretacji tekstu oraz  przekazu emocjonalnego.

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe za I,II i III miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej.

Gratulujemy! 

ROK SZKOLNY 2020 – 2021

Mikołajkowy Konkurs Literacki

Dnia 17.12.2020r. odbyło się podsumowanie Mikołajkowego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.  Zadaniem uczestników konkursu było napisanie w wersji elektronicznej własnego tekstu literackiego związanego  z postacią Świętego Mikołaja.
Komisja konkursowa, oceniając prace, wzięła pod uwagę warsztat literacki, kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Ksawery Ścibak klasa 3a
II miejsce – Zuzanna Kubicka klasa 4a
Magda Jędrzejewska 4b

Gratulujemy zwycięzcom!
Nagrody i dyplomy do odbioru po feriach.

NARODOWE CZYTANIE 2020

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się 4 września 2020r. Była to już 9 edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, czytanie odbyło się w salach lekcyjnych.
Uczniowie klas siódmych chętnie zaangażowali się w akcję, czytając fragmenty dzieła.

Tekst: Danuta Łuszczewska

ROK SZKOLNY 2019 – 2020


 

                                                   PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA
                 25 lutego 2020 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze i zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.
Spotkanie wzbogaciła inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy IIIc i IIId oraz piosenki i utwory instrumentalne na flet prosty Zgromadzoną publiczność w świat książek wprowadziły postacie z ulubionych bajek i baśni. W trakcie uroczystości młodzi artyści, przebrani w piękne kolorowe stroje, przeprowadzili rozmowę na temat zasad korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie odbył się krótki quiz ze znajomości bajek.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy i udali się do biblioteki szkolnej aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Uroczystość zorganizowała pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz.
Oprawę muzyczną przygotowała pani Jolanta Wilawer, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

 


 

POETYCKIE MIKOŁAJKI

 

6 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyły się „Poetyckie Mikołajki” dla uczniów klas I-III. Na program artystyczny złożyły się utwory poetyckie o tematyce mikołajkowej i świątecznej, przeplatane nastrojowymi piosenkami. Były również zimowe zagadki oraz quiz dotyczący postaci Mikołaja. Za trafne odpowiedzi, dla uczestników, przewidziano drobne upominki. Zespół flecistów zagrał zimową kołysankę, a na koniec uczniowie z Koła Teatralnego wystąpili z bajkowym przedstawieniem pt. „O wiewiórce Łupiskórce”. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występy  wszystkich artystów.
Piękna scenografia podkreśliła świąteczną atmosferę spotkania.
Tekst: Danuta Łuszczewska, Jolanta Wilawer

 


Barwy jesieni

Konkurs Literacko-Plastyczny „Barwy jesieni” odbył się 29.10.2019r. w bibliotece szkolnej. Uczestniczyły w nim grupy uczniów klas III-IV naszej szkoły. Zadanie dotyczyło redagowania pracy literackiej o tematyce jesiennej. Inspiracją do napisania tekstu był plakat, który wcześniej dana klasa wykonała. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością , bogactwem słownictwa  oraz oryginalnością. Po sprawdzeniu prac i ocenie plakatu, komisja przyznała poszczególnym klasom następujące miejsca:
I miejsce kl. III c, III d
II miejsce kl. IV a
III miejsce kl. III a, III b
7 listopada 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w obecności pani wicedyrektor Renaty Kowarz. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Plakaty zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej twórczości.
Tekst: Danuta Łuszczewska, zdjęcia: Aneta Trajda

1

14

12

11

3

(eb)


                   Lektura w pudełku

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Uczniowie klas szóstych zmieścili treść książki w pudełku.
Uczniowie klas 6 b i 6 d przygotowali pudełka związane z książką „W pustyni i w puszczy”. Już na etapie czytania zastanawiali się, jakie rekwizyty będą im się kojarzyły z treścią utworu oraz pomogą go zapamiętać. Szóstoklasiści nie zawiedli, a co więcej, wykazali się dużą pomysłowością w doborze rekwizytów. Od elementów naturalnych (żywe rośliny) po klocki lego. Oczywiście niektóre się powtarzały, pozwoliło to jednak na utrwalenie treści lektury. Oprócz zamieszczenia rekwizytów w pudełku, uczniowie pisali  list zachęcający do czytania książki. Dodatkowo zadanie zaktywizowało również tych, którzy w klasie znani są z „nieczytania”. Musieli przygotować się w taki sposób, by orientować się w lekturze i przekonać, że ją znają. Prace zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej.
Tekst i zdjęcia: Marta Pakos
(eb)

 


 

                                         Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

           26 września 2019 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zamościu  uczniowie klasy 2B i 4A wraz z wychowawcami uczestniczyli w niezwykle interesującym spotkaniu
z  Wojciechem Widłakiem- autorem ponad 30 książek, znanym głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Pisarz opowiedział zebranym, skąd czerpie pomysły do książek, a także pokazał kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk zrobioną na szydełku. Zaprezentował  tajemniczy kuferek, w którym znajdowały się ilustracje do serii o Panu Kuleczce. Autor przeczytał fragmenty swoich utworów, pokazał wydanie „Pana Kuleczki” w języku chińskim, a na zakończenie wszystkim dzieciom, które otrzymały pamiątkowe zakładki, rozdał autografy.

Tekst: Marta Pakos

 

 


 

                                          Booktalking, czyli gawęda o książce

   – to tytuł regionalnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego
i zamojskiego, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. I etap konkursu odbył się 23 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej
w Zamościu oraz filiach w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. 
Wzięło w nim udział 42 uczniów z 16 szkół powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 7c w składzie: Julia  Kłos, Aleksandra Nowacka, Martyna Wołoszyn i Dawid Jarszak . Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Marty Pakos. Jury oceniało m.in.: pomysłowość, poprawność językową, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu wystąpienia. Uczniowie naszej szkoły przeszli do kolejnego etapu konkursu. Cieszymy się z ich sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Tekst: Marta Pakos
(eb)

 

                                          Narodowe czytanie w naszej szkole

 


9 września 2019 r. o godz. 11.45 odbyła się w naszej szkole,
z inicjatywy biblioteki szkolnej akcja „Narodowego Czytania”
pod patronatem pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku przedsięwzięcie to odbyło się po raz ósmy pod hasłem „Nowele polskie”. Z tej okazji para prezydencka wybrała osiem lektur, wśród których znalazła się m.in. „Katarynka” Bolesława Prusa. Do dnia dzisiejszego teksty te nie straciły ze swej aktualności i są bardzo pouczające. Na wstępie pani dyrektor Ewa Lorenz powitała zgromadzonych nauczycieli i uczniów oraz krótko zaprezentowała twórczość literacką B. Prusa, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej. Narodowe czytanie rozpoczęła nowelą Bolesława Prusa „Katarynka”. Następnie utwór czytali: pani wicedyrektor Renata Kowarz, Samorząd Uczniowski oraz uczniowie reprezentujący klasy IV – VI.

 

                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Skip to content