DLACZEGO 11 LISTOPADA

OBCHODZIMY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI?

 

 

11 listopada to dla Polski bardzo ważny dzień – 

obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

 

Końcówka XVIII wieku była dla Polski niezwykle dramatyczna. Nasz kraj, osłabiony po latach szlacheckiej anarchii, nie był w stanie oprzeć się potędze Rosji, Austro-Węgier i Niemiec. 

W efekcie, w 1795 roku Polska, po trzecim rozbiorze, została całkowicie wymazana z mapy świata. Niepodległość udało się nam odzyskać dopiero w 1918 roku.

 

 

Bardzo pomogła nam I wojna światowa i udział w niej niedawnych zaborców, którzy wystąpili przeciwko sobie (Niemcy z Austro – Węgrami przeciwko Rosji). Nasi okupanci mocno się wykrwawili w konflikcie, nie mieli sił, by zatrzymać Polskę w swoich objęciach. W listopadzie 1918 roku wydarzenia potoczyły się lawinowo.

W nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, kierowany przez Ignacego Daszyńskiego. 10 listopada do Warszawy przyjechał Józef Piłsudski. Dzień później 11 Niemcy skapitulowały na froncie zachodnim, a Piłsudski przekonał dowództwo niemieckiego garnizonu w stolicy, by wycofały się z Warszawy. Ten dzień przyjęło się uważać za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy de facto dopiero od 1989 roku. Przed II wojną światową uczczono je tylko dwa razy. Po zakończeniu wojny, władze komunistyczne zakazały obchodzenia tego święta.

 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone co roku, „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego”.

 

W roku 1918 po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrie, Rosję i Prusy.

 

Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

 

Skip to content