III WORKCAMP W BEŁŻCU (24.10.2018 r.)

 

workcamp beec 2018 7 20181024 1373126192Już po raz trzeci wolontariusze naszej szkoły uczestniczyli w workcampie w Bełżcu. Ale o tym w dalszej relacji… Nasza wolontariacka trasa była nieco dłuższa niż poprzednio. Najpierw z naszymi opiekunami Szkolnego Klubu Wolontariusza: p. Małgorzatą Hrycyk i p. Łukaszem Bryknerem obraliśmy kierunek na Zwierzyniec. Zwiedziliśmy miejsce upamiętniające teren byłego obozu przesiedleńczego, gdzie obecnie znajduje się Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Potem wieś Sochy – miejsce wielu wzruszeń i pamięci o malutkich dzieciach i dorosłych zabitych podczas pacyfikacji w dniu 1 czerwca 1943 r. My Wolontariusze pochyleni w zadumie oddaliśmy hołd ofiarom II wojny światowej, zapaliliśmy światła.

ZDJĘCIA

Wietrzna i deszczowa pogoda nie zniechęciła nas. Pojechaliśmy dalej – do Bełżca – przygotowani, aby zadbać o pomnik – teren byłego obozu zagłady 500 tys. niewinnych ludzi. W momencie, gdy rozpoczęliśmy prace porządkowe zabłysło słońce. Deszcz powrócił dopiero, gdy skończyliśmy. Przez kolejne trzy godziny uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników muzeum: p. Ewelinę Szumilak i p. Jarosława Joniec. Lekcja historii, którą otrzymaliśmy, na zawsze zostanie w naszych sercach.

Będziemy Naszym w szkole z tych przeżyć zdawać relację i pamiętać już na zawsze o Tych, którzy zginęli byśmy My mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. W tym wyjątkowym roku upamiętniającym 100 lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę Wolontariusze i koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stefana Batorego w Zamościu dedykują ten workcamp wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność

(Tekst – M.H., Zdjęcia – Ł.B.)

Skip to content