„Po stu dwudziestu latach pękają kordony. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo” – pisał w 1918 r. w euforii Jędrzej Moraczewski. Powrót do wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej, polskiego państwa z polską tożsamością. Po 123 latach tyranii, po 123 latach zaborów, po 123 latach pogardy, poniżania, walki, cierpienia można było zaczerpnąć głęboki oddech. Wybiliśmy się na Niepodległość – o której kształt zabiegamy każdego dnia.

To słowa, jakimi dyrektor szkoły p. Ewa Lorenz rozpoczęła uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości przygotowaną przez uczniów klas IV-VIII.  Nasi najmłodsi uczniowie również mieli swoją uroczystość. Piękne montaże słowno-muzyczne w wykonaniu zarówno młodszych, jak i starszych wzruszały i skłaniały do refleksji.

Tekst: M. Pawłowska. Zdjęcia: Z. Strzelecki

(mp)