Zuchy

 


 

Rok szkolny 2013/2014

 


 

 

 DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA

 

 

Apel dla  uczniów klas 1 – 3 szkoły podstawowej.

  

 

ZDJĘCIA  

 

 


 

 

Rozśpiewana 14 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty”

 

 Dnia 11 kwietnia 2014 roku zuchy z 14 Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” wzięły udział w IX  Hufcowym Festiwalu Piosenki Zuchowej i  Harcerskiej, który odbył się w ODK ,,Okrąglak” w Zamościu. Nasz zespół zaśpiewał dwie piosenki jedną  związaną z zasadami zuchowego wychowania, a drugą ze znanej i lubianej bajki „Smerfy”. Jury konkursu oceniając min. ruch sceniczny, ogólne wrażenie artystyczne, dobór repertuaru przyznało naszej gromadzie wyróżnienie. Laureaci otrzymali dyplom i piękny upominek. Na zakończenie spotkania zuchy i harcerze zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia.

Festiwal był przeglądem dorobku gromad zuchowych i drużyn harcerskich w dziedzinie piosenki i zbiorowego muzykowania.  Podczas festiwalu zuchy miały możliwość zaprezentować swoje talenty, nawiązać nowe przyjaźnie oraz miło spędzić czas przy  dźwiękach gitary.

ZDJĘCIA

 


  

II ŚWIĄTECZNY KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

19 grudnia w naszej szkole odbył się świąteczny kiermasz. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali zrobione przez siebie ozdoby świąteczne oraz pyszne wypieki, które cieszyły sie ogromnym zainteresowaniem.

Poniżej znajdziecie zdjęcia z kiermaszu. 

ZDJĘCIA

ciasteczkaciasteczkaciasteczkaciasteczka

 


 

 

 BETLEJEM TO MY SAMI


Przedstawienie bożonarodzeniowego ,,Betlejem to my sami”, które odbyło się w dniu 19 grudnia dla rodziców, babć i dziadków dzieci z klasy 3d szkoły podstawowej.

 zdjęcia 

 

 

 


 

 

ZUCHY ZDOBYŁY „Dziki Zachód”

 

W dniach 21 i 22 listopada zuchy z naszej szkoły – 14 GZ „Leśne Skrzaty”  wyruszyły  po kolejną przygodę, tym razem była nią wyprawa  na hufcową zabawę andrzejkową na ,, Dziki Zachód ”. Wspólnie z drużynami  harcerskimi i gromadami zuchowymi bawiły się  na imprezie kowbojskiej, która odbyła  się  pod taką formułą  w SP nr 6 w Zamościu. Oprócz tradycyjnych zabaw andrzejkowych, wszyscy uczestnicy zaprezentowali się w strojach kowbojskich i indiańskich oraz  w pokazie tańca  country. 

Nasze zuchy  tańczyły rewelacyjnie i uroczo wyglądały w przebraniach.  Występ ich został nagrodzony gromkimi brawami. Po emocjonujących prezentacjach, udaliśmy się do stołówki  na pyszną kolację. Następnie do późnych godzin nocnych bawiliśmy się na dyskotece. Noc z piątku na sobotę spędziliśmy w zamojskiej szkole. Po krótkim nocnym  odpoczynku w salach i smacznym śniadaniu nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów. Na zakończenie spotkania zawiązaliśmy krąg przyjaźni, zaśpiewaliśmy piosenkę „Bratnie słowo” i pożegnaliśmy się tradycyjną, harcerską iskierką. Do domów wszyscy uczestnicy wracali pełni wrażeń, nie mogąc doczekać się kolejnego zuchowego wyjazdu. 

zdjęcia 

 


 

  

NOCNY RAJD LISTOPADOWY

 

 

 


 

KWESTA ZUCHÓW NA CMENTARZU PARAFIALNYM

 

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci 
Wisława Szymborska

 

1 listopada 2013 r. zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” wraz z panią Dorotą Skotarską wzięły udział VII Zamojskiej Kweście na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu. Kwestarzami byli dziennikarze, samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, ludzie kultury i oświaty. Zuchy na swoim dyżurze przy Domu Grabarza wsparły pomocą wolontariuszy – panią wiceprezydent Iwonnę Stopczyńską i pana Stopczyńskiego. Hojnym darczyńcom, którzy wrzucali do specjalnych puszek pieniądze rozdawały ulotki i naklejki. W tym roku zebrano rekordową sumę  18 372,06 zł. Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu zgromadzone pieniądze przeznaczy na renowację zabytkowych nagrobków, pomników i budowli. Wszystkim darczyńcom  z serca dziękujemy.

 zdjęcia

 


 

 

TRAGICZNY WRZESIEŃ 1939

 

Pamiętamy o tragicznych wydarzeniach  września 1939 roku.

3września 2013 roku  w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się akademia łącząca dwie rocznice związane z II wojną światową: 74. Rocznicę Napaści Niemiec Hitlerowskich na Polskę (1.09) i 74. Rocznicę Agresji Sowieckiej (17.09).

Część artystyczną poświęconą wspomnianym wydarzeniom przygotowały zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” pod kierunkiem pani Doroty Skotarskiej. Uczniowie przedstawili atmosferę września 1939 roku, heroiczną walkę Polaków z przeważającymi siłami wroga oraz losy żołnierzy wywożonych przez Rosjan do Katynia, Miednoje oraz deportacje ludności cywilnej na Syberię. Wierszem i piosenką zuchy oddały hołd znanym i nieznanym bohaterom II wojny światowej.

 Nam współczesnym jeszcze raz przypomniano, że dzięki ich heroicznej postawie możemy żyć w wolnej Polsce.  Apel był ciekawą lekcją historii, chwilą zadumy i refleksji nad losami naszej Ojczyzny.   

zdjęcia 

 


 

 

 HUFCOWE ŚWIĘTO PAMIĘCI

 

 „ Jak myśl sprzed lat, jak wspomnień ślad,
Wraca dziś pamięć o tych, których nie ma…”

 

20 września 2013 roku zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” wraz z drużynową i rodzicami spotkały się w klubie harcerskim „Wiking” z przedstawicielami drużyn harcerskich i  gromad zuchowych hufca  Zamość. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział  w obrzędowym świeczowisku, którego celem było  uczczenie pamięci harcerzy i instruktorów, którzy odeszli na wieczną wartę.

W trakcie zbiórki harcerskiej można było wysłuchać opowieści związanych z działalnością dh. Jadwigi Harczuk- Muszyńskiej- przedwojennej Komendantki Żeńskiego Hufca ZHP, dh. Alicji Trefler- inicjatorki Fundacji Domu III tysiąclecia im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dh. Grażyny Kierszniewskiej – bohaterki Rotundy, dh. Basi- inicjatorki spotkań Grunwaldzkich oraz innych harcerzy i instruktorów.

 Wspomnienia i opowieści  były przeplatane pieśniami. W gościnnym klubie harcerskim utwory śpiewali wszyscy uczestnicy, bez różnicy: „mundurowi” i „cywilni”! Wszyscy bowiem, w ten wieczór, czuli ogromną więź z harcerstwem, czuli się harcerzami! „Płonie ognisko”, „Harcerskie ideały”, „Idziemy w jasną”, „Ogień”, „Zielony płomień”, „Z miejsca na miejsce”, „Szara lilijka” jak bardzo wymowne były i są do dziś słowa tych utworów!

Opowieściom nie było końca, a czas mijał niepostrzeżenie… jak zawsze… Na zakończenie spotkania zawiązaliśmy krąg i zaśpiewaliśmy piosenkę ,,Bratnie słowo ”, która jest mottem dla wszystkich harcerzy i zuchów. 

zdjęcia  

 

 

Skip to content