Na początku maja jest kilka ważnych rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne.
1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Po raz pierwszy święto to obchodzono w 1890 roku m. in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku i jest dniem wolnym od pracy. W przeszłości było to jedno z najważniejszych świąt . 1 maja był dniem barwnych pochodów, w których brały udział całe rodziny. W Kościele katolickim 1 maja jest świętem Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Do kalendarza liturgicznego wprowadził je papież Pius XII w 1955 roku jako alternatywę dla laickiego Święta Pracy.
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Święto to ma stosunkowo krótką tradycję, bowiem sięga 2004 roku. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Data Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowa. Właśnie 2
maja 1945 roku, w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Siegessäule (Kolumnie Zwycięstwa) w Berlinie. Dzień Flagi upamiętnia miedzy innymi więc triumf polskiego oręża w czasie II wojny światowej. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za
Granicą. Święto Flagi, oprócz Polaków, obchodzą również m.in. Meksykanie, Argentyńczycy, Litwini, Ukraińcy, Chińczycy i Amerykanie.
Święto Konstytucji zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była jedną z najważniejszych ustaw w Polsce. Była ona drugą konstytucją w świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. oraz pierwszą konstytucją w Europie. Konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał król. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, któremu przypisuje się ostateczną jej redakcję. Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Pierwsze uroczyste obchody święta 3 maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990r. 3 maja jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia organizowane są różne pokazy wojskowe i uroczystości patriotyczne. Od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy.

Skip to content