Dnia 18.10.2019 uczniowie z klasy 6a, 7a, 7b oraz 7c wybrali się na wycieczkę do Lublina. Celem były Pokazy chemiczne na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej- Curie oraz Dni Otwarte NBP.

Klasy 6a, 7a, 7c uczestniczyły w Pokazach chemicznych, które odbyły się na Wydziale chemii. Tematem przewodnim pokazów była- „Kolorowa chemia”. Dzieci miały okazję zobaczyć wiele interesujących doświadczeń, do których prowadzący zapraszali uczniów. Podczas pokazów mogli dowiedzieć się jak bezpiecznie wykonać doświadczenia, rozróżnić zasadę od kwasu, w jaki sposób można zastosować ciekły azot i wiele innych zagadnień, które mogą zachęcić do nauki chemii. Prelegenci nie raz zaskoczyli widownie, co skutkowało wielkimi brawami.  

Uczniowie z klasy 7b uczestniczyli w Dniach Otwartych NBP– „Wspólnie świętujemy 100 lat złotego!”. Zostały one zorganizowane przez Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Lublinie w związku z obchodami 100-lecia uchwalenia przez Sejm RP nazwy ZŁOTY dla polskiej waluty.  Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się bank centralny państwa i co to znaczy, że jest nazywany bankiem emisyjnym. Wśród atrakcji uczniowie obejrzeli wystawę pt. „Dzieje złotego” oraz „Wielcy polscy ekonomiści”, poznali zabezpieczenia banknotów powszechnego obiegu, sposoby zabezpieczeń stosowane w bankach – rodzaje zamków i szyfrów, rozpoznawali autentyczność zabezpieczeń i linii wodnych znaków pieniężnych oraz wzięli udział w pokazach urządzeń maszyn sortujących i liczących. Oglądali także okolicznościowe banknoty sprzed denominacji z lat 90-tych XX wieku oraz mogli dokonać przeliczeń dolarów oraz marek polskich na nowe złotówki wg kursu z reformy walutowej Władysława Grabskiego
z 1924 roku.  Uczniowie mieli też możliwość zobaczenia i potrzymania sztaby złota o wadze 12,5 kg wartości ponad 2 miliony oraz wzięli udział
w konkursie zdobywając nagrody.

Dodatkowo uczniowie odwiedzili wystawę zorganizowaną w ramach obchodów jubileuszu Teatru im. Hansa Christiana Andersena  w Lublin Plaza. Podziwiali elementy scenografii, kostiumy oraz lalki ze spektakli. Wszystkie eksponaty wykonane zostały przez zespół specjalistów z teatralnych pracowni krawieckich, stolarskich i lalkarskich oraz pochodzą ze spektakli granych na deskach lubelskiego teatru.

 

Skip to content