SZKOŁA PODSTAWOWA Nr 4

im. Stefana Batorego w Zamościu

 ROK SZKOLNY 2016/2017


Pieczony Ziemniak

 W sobotę 5 listopada, członkowie Koła Turystycznego z klas 5b, 5c, 6b, 6c, 6d pod opieką nauczycieli: Anny Topolskiej i Łukasza Bryknera, uczestniczyli w 47 Rajdzie „Pieczony Ziemniak” zorganizowanym przez Oddział PTTKw Zamościu. Piechurzy pokonywali błoto, ale jednocześnie podziwiali krajobrazy Działów Grabowieckich.. Wędrowali trasą Rogów – Wygon Grabowiecki – Dańczypol.

Rajd był imprezą w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza  W urokliwym miejscu w Dańczypolu przy źródełku (na mecie) odbyło się odsłonięcie obelisku upamiętniającego pobyt pisarza oraz nadanie nazwy bezimiennemu strumykowi postaci z powieści „Ogniem i mieczem”

Na mecie rajdu na strudzonych i zabłoconych turystów czekało ognisko, na którym własnoręcznie upiekli kiełbaski a potem posilili się pieczonymi ziemniakami. Wzięli również udział w konkursach: krajoznawczym, bukiet jesieni, rzeźba w ziemniakui  sprawnościowym ,odnosząc wiele sukcesów.

Rajd był wspaniałą lekcją przyrody, historii i przetrwania w trudnych warunkach. 


 

Rydz na patelni

Dnia 8 października członkowie „Koła Turystycznego” z klas: 5B, 5C, 6B, 6C, 6D z opiekunami Anną Topolską, Łukaszem Bryknerem  i Renatą Kudelą uczestniczyli w  Rajdzie „Rydz na patelni”, zorganizowanym przez Odział PTTK w Zamościu. Wędrówka piesza przebiegała trasą: Leśniczówka Zielone – Szur. Maszerowaliśmy 9 km, podziwiając uroki krajobrazu, a przy okazji, zbieraliśmy dary natury lasu. Było chłodno i mżyło, jednak przyroda w pełnej jesiennej krasie osładzała nam wystarczająco trudy wędrówki.

Około południa, strudzeni dotarliśmy do ostatniego etapu marszu gdzie czekało na nas ognisko. Po posiłku i krótkim odpoczynku wszyscy wzięli udział w  grach i konkursach przygotowanych przez organizatora.  Około godz. 14 zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do Zamościa.

Czytaj więcej na stronie http://www.zamosc.pttk.pl


ROK SZKOLNY 2015/2016


NA TROPACH WIOSNY

 

23 kwietnia miłośnicy przyrody – członkowie Kola Turystycznego z klas 4B, 4C, 5B, 5C, 5D i 6 B z opiekunami Anną Topolską, Łukaszem Bryknerem i Małgorzatą Hrycyk uczestniczyli w 42 Rajdzie „Spotkanie z Wiosną” zorganizowanym przez PTTK Oddział Zamość. Nasza wędrówka rozpoczęła się w Budach. Poprzez pola i lasy maszerowaliśmy około 8 km. Na trasie witały nas piękne krajobrazy i stadka sarenek. Mijaliśmy przydrożne kapliczki i pomniki przyrody. Grzęda Sokalska roztaczała przed nami malownicze widoki budzącej się wiosny a czas wędrówki mijał niepostrzeżenie. Tuż przed końcem trasy, dzielny piechur – Gabryś – zapatrzywszy się na piękną okolicę uległ kontuzji. Mimo to dzielnie dotrwał do końca, a koleżanki i koledzy zadbali by niczego mu nie brakowało. Pozdrawiamy wszystkich Rajdowiczów i gratulujemy wiedzy i sprawności fizycznej podczas udziału w konkursach zorganizowanych przez przewodników PTTK Oddział Zamość.

Nauczyciele przyrody zapraszają do wspólnych wędrówek.

Tekst – Małgorzata Hrycyk 

 


46 Rajd „Rydz na patelni”

3 października członkowie „Koła Turystycznego” z klas:Va, Vb, Vc, Vd, VIa i VI b z opiekunami Anną Topolską i Łukaszem Bryknerem uczestniczyli w 46 Rajdzie „Rydz na patelni”, zorganizowanym przez Odział PTTK w Zamościu.

Wędrówka piesza przebiegała trasą: Nowiny – Długi Kąt (10 km)

Podczas wędrówki po Roztoczu Środkowym, uczestnicy zbierali grzyby. Nasi uczniowie nazbierali dużo kurek na sos, ale okazało się niestety, że to nie były kurki. Na mecie czekało na nich ognisko, zupa grzybowa, kiełbaski i konkursy; krajoznawczy, na najładniejszą piosenkę rajdową, konkurs sprawnościowy rzut podkową, oraz na króla i królową grzybobrania. 

Rajd był wspaniałą lekcją przyrody.czytaj więcej na stronie http://www.zamosc.pttk.pl/wordpress/?p=6396


41 Rajd „Miłośników Roztocza”

19 września 2015 r. członkowie Koła turystycznego z klas : Va, Vb, Vc,Vd, VIa, VIb,i Ib,  IIIb gimnazjum wraz z opiekunami Anną Topolską, Małgorzatą Hrycyk i Łukaszem Bryknerm wzięli udział w 41 Rajdzie „Miłośników Roztocza”, zorganizowanym przez PTTK  w Zamościu. Uczestnicy przeszli trasę (13 km) Sochy – Florianka – Tereszpol Kukiełki. Trochę mżyło jak wyruszyli, jednak przyroda w pełnej krasie osładzała trudy wędrówki.Na mecie czekało ognisko. Piechurzy rozkoszowali się smakiem pieczonych kiełbasek.Tradycyjnie odbyły się konkursy krajoznawczy, piosenki turystycznej i sprawnościowyrzut podkową. We wszystkich konkursach uczniowie zdobyli nagrody.Panowała miła, przyjacielska atmosfera. Wszyscy świetnie się bawili i przeżyli niezapomniane chwile.

http://www.zamosc.pttk.pl/wordpress/?p=6285

 


 ROK SZKOLNY 2014/2015


41 Rajd Zimowy „Wzgórzami Roztocza”

W sobotę 28 lutego, członkowie Koła Turystycznego z klas 4a, 4b, 4d, 5b, 6b podopieką nauczycieli: Anny Topolskiej, Małgorzaty Hrycyk i Łukasza Bryknera, uczestniczyli w 41 Rajdzie Zimowym „Wzgórzami Roztocza” zorganizowanym przez Oddział PTTK w Zamościu. Piechurzy pokonywali błoto na szlakach turystycznych Roztocza Środkowego. Wędrowali trasą  Feliksówka – Suchowola Ulica.  

Na mecie rajdu na strudzonych i zabłoconych turystów czekało ognisko, na którym własnoręcznie upiekli kiełbaski. Wzięli również udział w konkursach: krajoznawczym, na najładniejszą piosenkę tematyce zimowej i konkursie sprawnościowym – bieg w workach, odnosząc wiele sukcesów.

Rajd był wspaniałą lekcją przyrody i przetrwania w trudnych warunkach.

45 Rajd „PieczonyZiemniak”

W sobotę 18 października członkowie KOŁA TURYSTYCZNEGO z klas IVa, IVb, IVc, IVd, Va i VIb z panią Anną Topolską i panem Łukaszem Bryknerem uczestniczyli w 45 Rajdzie „Pieczony Ziemniak”, zorganizowanym przez Oddział PTTK w Zamościu. Uczestnicy wędrowali trasą Kąty II – Markowiczyzna – Czarny Wygon – Kąty II . Na mecie rajdu wszyscy posilili się kiełbaskami i ziemniakami pieczonymi prosto z ogniska. Wzięli również udział we wszystkich konkursach; krajoznawczym, piosenki turystycznej, rzeźby w ziemniaku i oczywiście najpiękniejszy bukiet jesieni.

Rajd był wspaniałą lekcją przyrody.

 

40 RAJD „Miłośników Roztocza”

20 września 2014 r. członkowie Koła turystycznego z klas IVa, IVb, IVc, Va, VIb, VIc i Ia gimnazjum wraz z opiekunami Anną Topolską i Łukaszem Bryknerem wzięli udział  w 40 Rajdzie „Miłośników Roztocza”, zorganizowanym przez PTTK w Zamościu.

Uczestnicy przeszli trasę (13 km) Tereszpol Jurdyga – Florianka – Górecko Kościelne.Pogoda nie dopisała, turyści pokonywali trasę w strugach deszczu. Na mecie przywitał ich zespół, który wykonywał utwory o tematyce Roztocza, płonęło ognisko i  odbyły się konkursy. W konkursie krajoznawczym wzięli udział Mateusz Krupa, Kacper Żur, Filip Szlingiert, Karina Kozak, Michał Tyrka. W konkursie wokalnym Mateusz Krupa. Wszyscy otrzymali nagrody. 


 

ROK SZKOLNY 2012/2013


39 RAJD „Spotkanie z wiosną” 

 

W sobotę 20 kwietnia członkowie Koła Turystyczno – Regionalnego „Moja mała ojczyzna” z klas Vc, Vb, VIb, VIc wraz z panią Anną Topolską, uczestniczyli w 39 Rajdzie „Spotkanie z Wiosną”, zorganizowanym przez PTTK w Zamościu. Przewodnikiem na trasie był Janusz Kapecki. Wędrówka piesza przebiegała trasą: parking pod Tarnowolą – szlakiem krawędziowym – pomnik M. Romanowskiego – kamieniołomy – Nadleśnictwo Józefów (10 km). Głównym celem rajdu było uczczenie 150 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Na mecie na strudzonych piechurów czekało ognisko i  konkursy rajdowe. W konkursie bieg z jajkiem nagrody otrzymali Patryk Bednarczyk, Maciej Bzówka, Mateusz Gruszkiewicz.

14 RAJD MIKOŁAJKOWY 

 1 grudnia 2012 r. młodzi turyści z klasy VI c razem z wychowawczynią uczestniczyli 14 Rajdzie Mikołajkowym zorganizowanym przez Oddział PTTK w Zamościu. Trasa wiodła od Senderek do Starej Huty gm. Krasnobród (8 km). Na mecie rajdu czekał św. Mikołaj, który rozdawał wszystkim uczestnikom słodkie upominki. Po krótkim odpoczynku odbyły się tradycyjne konkursy. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs sprawnościowy – biegi w workach.

43 RAJD PIECZONY ZIEMNIAK 

 

 27 października 2012 r. uczniowie klasy VI c z wychowawcą p. Iwoną Kołodziejczuk i członkowie koła turystyczno- regionalnego ”Moja Mała Ojczyzna” z kl. 6b, 5c, 5b pod opieką p. Anny Topolskiej brali udział w 43 Rajdzie „Pieczony ziemniak” zorganizowanym przez PTTK w Zamościu. 

Pogoda nam nie dopisała, padał deszcz i było bardzo zimno. W związku z tym rajd był autokarowy. Trasa wiodła przez Łabunie, Polanówkę, Polany do Majdanu Ruszowskiego. Na mecie czekały na nas pieczone ziemniaki i gorący napój. W sali remizy strażackiej odbyły się konkursy: piosenki turystycznej, na rzeźbę w ziemniaku i krajoznawczy. W konkursie na rzeźbę w ziemniaku nagrody rzeczowe i słodkie upominki otrzymali: Maciej Bondyra i Kacper Strzałka. 

Gratulujemy!

 

 W listopadzie odpoczywamy, ale w grudniu wyruszamy na poszukiwanie Świętego Mikołaja.

 

43 RAJD RYDZ NA PATELNI 


Dnia 6 października 2012r. uczniowie klasy VI c z wychowawcą panią  Iwoną Kołodziejczuk i członkowie Koła Turystyczno- Regionalnego ”Moja Mała Ojczyzna” z kl. 6b, 5c, 5b pod opieką pani Anny Topolskiej uczestniczyli w 43  Rajdzie „Rydz na Patelni” zorganizowanym przez PTTK w Zamościu. Przewodnikiem na w/w trasie był pan Kazimierz Dziok.

Uczestnicy wędrowali z  Oseredka przez Błudek, kamieniołomy w Nowinach, rezerwat Czartowe Pole. Trasa była bardzo ciekawa, młodzi turyści wędrowali przez lasy i wąwozy. Podczas wędrówki zbierali grzyby.

Po odpoczynku na mecie odbyły się tradycyjne konkursy: krajoznawczy, piosenki turystycznej, zręcznościowy – bieganie w workach oraz na królową i króla grzybobrania. Rajd był wspaniałą lekcją przyrody.

 

 


ZIELONA SZKOŁA

 

W dniach27-29.09.2012r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 4 w Zamościu uczestniczyli w „Zielonej Szkole” w Sielpi Wielkiej  (woj. świętokrzyskie) jako jedna z dwunastu placówek z całej Polski. Koordynowany przez nauczyciela szkoły podstawowej  Jolantę Kunicką program „Szkolne i przedszkolne projekty recyklingowe” to jeden z najstarszych programów edukacji recyklingowej w Polsce.

  Uczniowie wraz z opiekunem zwiedzili zakład firmy Ball Packaging Europe w Radomsku wytwarzającej aluminiowe puszki do napojów, centrum  recyklingu firmy „Recan”” organizację odzysku S.A, które zajmuje się profesjonalnie zbieraniem z rynku puszek i przygotowywaniem ich do recyklingu oraz zakład produkcyjny Pepsi-Cola w Michrowie. 

  Niewątpliwą atrakcją był park linowy w malowniczo położonej Sielpi Wielkiej nad Czarną Konecką.  Szeroko rozumiana działalność ekologiczną i edukacyjna to przyszłość w postępującym poziomie odzysku puszek, który wzrósł na przestrzeni ostatnich lat do 75%, dzięki Fundacji na rzecz odzysku puszek po napojach „Recal”, którą serdecznie pozdrawiamy.

 

 

38 RAJD MIŁOŚNIKÓW ROZTOCZA 


W sobotę 22 września 2012 r. uczniowie klasy VI c  z wychowawcą panią Iwoną Kołodziejczuk i członkowie koła turystyczno- regionalnego ”Moja Mała Ojczyzna” z klas 6b, 5c, 5b pod opieką pani Anny Topolskiej uczestniczyli w 38 Rajdzie „Miłośników Roztocza” zorganizowanym przez PTTK w Zamościu. Przewodnikiem na w/w trasie był pan Kazimierz Dziok. Wędrówka piesza przebiegała trasą: Radecznica – Hosznia Ordynacka (10 km). 

Na mecie czekało na nas ognisko i konkursy rajdowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Skip to content