ROK SZKOLNY 2022 – 2023


NOWOŚCI  WYDAWNICZE

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – Priorytet 3 biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki z literatury pięknej dla dzieci  i młodzieży takie jak:  bajki, baśnie, książki przygodowe i podróżnicze. W nowościach wydawniczych znalazły się interesujące dla czytelnika pozycje książkowe z różnych dziedzin nauki m.in. albumy: o sporcie, historii, zwierzętach. Dzięki tak bogatej ofercie wydawniczej, uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania  czytelnicze oraz  pogłębiać wiedzę.

PIĘKNIE CZYTAM

         27.10.2022 roku kolejny już raz w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu odbył się Konkurs Czytelniczy „Pięknie czytam” dla uczniów klas II, III, IV, w którym  wzięło udział 18 osób. Uczestnicy klas drugich czytali dowolny wiersz Marii Konopnickiej, natomiast uczniowie klas trzecich zaprezentowali  wybrane  utwory  Juliana Tuwima.  W klasach czwartych odczytano wybrane fragmenty prozy z literatury dziecięcej. Komisja oceniająca prezentacje uczniów wzięła pod uwagę: dykcję, interpretację tekstu oraz poprawność warsztatową. Po podsumowaniu wyników, wyłoniono zwycięzców:

Klasy II

I miejsce          Bartłomiej Białas     kl. II c

II miejsce        Natalia Kowalska     kl. II b

III miejsce       Karolina Zając         kl. II a

 

Klasy III

 I  miejsce       Jakub Derewiecki       kl. III b

II  miejsce       Amelia Siewień           kl. III a

III miejsce       Maja Łuczka               kl. III a

Wyróżnienie   Maciej Misiarz           kl. III c 

                         

Klasy IV

I miejsce             Jagoda Kozłowska           kl. IV a

II miejsce           Nikola Krempla               kl. IV a

                               Adam Sasyn                     kl. IV b

III miejsce         Wiktoria Wójtowicz        kl. IV b

Wyróżnienie     Karolina Bednarczuk      kl. IV c

                                                                                      

Gratulujemy!!!

Uroczyste posumowanie konkursu odbyło się w bibliotece szkolnej. Nagrody i dyplomy uczniom wręczył Pan Dyrektor Tadeusz Sałamacha.

GŁOŚNE CZYTANIE

W ramach akcji „Głośnego czytania” uczennice z  Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły odwiedzały klasy pierwsze i czytały książkę „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek” Justyny Bednarek. Dziewczęta odwiedziły grupy sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Zamościu oraz przeczytały  wybrane wiersze Marii Konopnickiej i Juliana Tuwima. Z okazji Międzynarodowego Dnia Misia odwiedziły klasy młodsze naszej szkoły. Tym razem starsze koleżanki czytały fragmenty książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Dzieci  z dużym zainteresowaniem wysłuchały przygód misia. Na zakończenie spotkania, uczniowie klas I – II otrzymali wybraną przez siebie kolorowankę z postacią misia, którą należało pięknie pokolorować. Uczniowie klasy III c wykonali postać misia  z różnych materiałów. Prace uczniów wyeksponowano  w salach lekcyjnych    i korytarzu szkolnym.

POETYCKIE MIKOŁAJKI

6 grudnia 2022r. w auli szkolnej odbył się montaż słowno-muzyczny dla uczniów klas I-IV z okazji Poetyckich Mikołajek.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem i zaproszeniem do obejrzenia widowiska.

W części artystycznej znalazły się dialogi oraz wiersze  o Mikołaju, zimie  i świętach. Poezja mikołajkowa wprowadziła słuchaczy w przedświąteczny nastrój.

Atrakcją dla wszystkich był quiz  mikołajkowy, z którego można było się dowiedzieć o postaci Świętego Mikołaja i tradycjach mikołajkowych.

Publiczność wysłuchała pięknych piosenek o Mikołaju. Na zakończenie występu widzowie obejrzeli rytmiczny układ taneczny nawiązujący charakterem do Mikołajek.

Uroku całej uroczystości dodała piękna dekoracja i pachnące choinki, wprowadzające wszystkich w przedświąteczny nastrój.

SPOTKANIE  AUTORSKIE

7 grudnia 2022 roku  w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z panem Robertem Sikorą – fotografikiem, autorem albumu „Roztocze – Pejzaż subtelny”. Zgromadzoną publiczność, dyrekcję, nauczycieli, uczniów klas V-VIII oraz zaproszonych gości powitała pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz. Następnie rozpoczęła się część  spotkania, w której autor opowiadał o swojej twórczości. Rozmowę z gościem prowadził pan Dariusz Górny.  Autor nie tylko interesująco opowiadał o swojej twórczości, ale również  o pasji fotografowania. Polecił swoje inne publikacje książkowe. Lekkość słowa i poczucie humoru sprawiły, że uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o naszym pięknym regionie – Roztoczu. Mogliśmy również dowiedzieć się wielu ciekawostek ze świata przyrody. Z wielką przyjemnością słuchało się treści przepełnionych chęcią poznawania i odkrywania nowych, pięknych i ciekawych miejsc. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które odpowiadał pan Robert Sikora.

Za wspaniałe spotkanie, miłą i ciepłą atmosferę  podziękowania złożyli uczniowie oraz pani Danuta Łuszczewska. Miłym akcentem było wpisanie się zaproszonego  gościa do kroniki biblioteki szkolnej.

Za pomoc w organizacji spotkania autorskiego, dziękujemy Księgarni Eger  w Zamościu. Dzięki współpracy z księgarnią, księgozbiór biblioteki szkolnej  wzbogaca się  o nowe książki, a ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa została zakupiona książka „Roztocze – Pejzaż subtelny”, prezentowana przez autora w trakcie spotkania.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        11 stycznia 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. W trakcie prowadzonych spotkań przyszli czytelnicy wysłuchali ciekawych informacji o bibliotece. Wykazali się dużą aktywnością, odpowiadając na mnóstwo pytań ze świata książek. Pierwszoklasiści z łatwością odpowiadali  na zadawane zagadki o tematyce bajkowej i baśniowej. Poznali regulamin oraz zasady korzystania z biblioteki. Byli zainteresowani tym niezwykłym, wyjątkowym miejscem w szkole. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze, że będą dbać i szanować wypożyczone książki. Każdy uczeń na pamiątkę otrzymał kolorową zakładkę do książki oraz książeczkę. Na zakończenie lekcji uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Po spotkaniu najmłodsi czytelnicy samodzielnie wypożyczyli wybrane przez siebie książki. W lekcji uczestniczył  pan Dyrektor Szkoły Tadeusz Sałamacha oraz pani Wicedyrektor Szkoły Renata Kowarz. Spotkania przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.

        Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo  w uroczystym PASOWANIU NA CZYTELNIKA i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

Tekst: Danuta Łuszczewska

Zdjęcia: Barbara Korona

       

ROK SZKOLNY 2021 – 2022

KONKURS RECYTATORSKI – W KRAINIE WIERSZY

Dnia 16 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorki „W krainie wierszy” zorganizowany przez Danutę Łuszczewską nauczyciela bibliotekarza. W konkursie wzięło udział 14 uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane wiersze z twórczości Marii  Konopnickiej.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce: Lena Pawlik kl. II c

Paulina Giera kl. III c

II miejsce: Maja Kowalczuk kl. II b

III miejsce: Szymon Dworak kl. II b

Krystian Samborski kl. III c

Wyróżnienie: Barbara Bojaryn kl. I a

Karolina Zając    kl. I a

Maja Łuczka       kl. II a

Uroczyste podsumowanie  konkursu i wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej.

 Gratulujemy !!!

 

PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA

Dnia 9 lutego 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyły się  uroczyste lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych, które przeprowadziła pani Danuta Łuszczewska nauczyciel bibliotekarz. W trakcie spotkań dzieci poznały  regulamin,  zasady korzystania  z księgozbioru biblioteki oraz posłuchały ciekawych opowieści o książkach. Następnie pierwszoklasiści przystąpili do rozwiązywania zagadek. Z łatwością odgadywali tytuły znanych książek z literatury dziecięcej. Złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze i zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pierwsza wizyta najmłodszych czytelników w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem samodzielnie wybranej książki. Lekcje przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Dopełnieniem całej uroczystości było wręczenie uczniom pamiątkowych książek.

  

Poetyckie Mikołajki

Biblioteka szkolna z okazji Poetyckich Mikołajek zorganizowała  dla dzieci z Przedszkoli  Miejskich nr 5, 12, 15 w Zamościu Konkurs Plastyczny „Święty Mikołaj wśród nas” oraz dla uczniów klas I-III naszej szkoły Konkurs Artystyczny o tematyce mikołajkowej. Konkursy odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Oddziały  przedszkolne wykonały plakaty o tematyce mikołajkowej. Pierwszoklasiści recytowali poezję mikołajkową, dzieci z klas drugich śpiewały piosenki, natomiast klasy trzecie wykonały prace plastyczne. Komisja brała pod uwagę kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny. Podsumowanie poszczególnych kategorii konkursów odbyło się: 6 grudnia 2021r. dla przedszkolaków, 13 grudnia  2021r. dla uczniów klas III, 15 grudnia 2021r. dla klas I i II.
Wyniki konkursów
Oddziały przedszkolne – Konkurs Plastyczny „Święty Mikołaj wśród nas”
Nagroda dla grupy MOTYLKI – Przedszkole nr 5 w Zamościu
Wyróżnienie dla grupy JEŻYKI – Przedszkole nr 12 w Zamościu
BIEDRONKI – Przedszkole nr 15 w Zamościu
STOKROTKI – Przedszkole nr 15 w Zamościu

Klasy I – Konkurs Recytatorski
I miejsce –   klasa I b
II miejsce –  klasa I a
III miejsce – klasa I c

Klasy II – Konkurs Muzyczny
Nagroda dla klasy II b i II c
Wyróżnienie dla  klasy II a
Klasy III – Konkurs Plastyczny

I miejsce        Lena Pakuła klasa IIIa
Gabriela Michońska klasa III b

II miejsce       Anastazja Bondyra klasa III a
Joanna Kułaj klasa III a

III miejsce      Liwia Drzewosz klasa III b
Aleksandra Tytoń klasa III a

Wyróżnienia:  Emilia Jajus klasa III a, Karolina Bednarczuk klasa III c,  Lidia Dawidowska klasa III c

Nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne zostały  wyeksponowane na wystawie szkolnej.
Wszyscy uczestnicy  otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy!

Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty!

Dnia  29 września 2021 r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy „Pięknie Czytam” dla uczniów klas 2-4  szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu podniesienie rangi i znaczenia czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do poszukiwania ciekawych, wartościowych książek z literatury dziecięcej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Każdą z klas reprezentowały dwie osoby. Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranego przez siebie utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy z ulubionych książek. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze wśród pięknych nastrojowych jesiennych dekoracji oraz ekspozycji książkowych. Zaprezentowane utwory były oceniane pod kątem poprawności warsztatowej, interpretacji tekstu oraz  przekazu emocjonalnego.

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe za I,II i III miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej.

Gratulujemy! 

ROK SZKOLNY 2020 – 2021

Mikołajkowy Konkurs Literacki

Dnia 17.12.2020r. odbyło się podsumowanie Mikołajkowego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.  Zadaniem uczestników konkursu było napisanie w wersji elektronicznej własnego tekstu literackiego związanego  z postacią Świętego Mikołaja.
Komisja konkursowa, oceniając prace, wzięła pod uwagę warsztat literacki, kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Ksawery Ścibak klasa 3a
II miejsce – Zuzanna Kubicka klasa 4a
Magda Jędrzejewska 4b

Gratulujemy zwycięzcom!
Nagrody i dyplomy do odbioru po feriach.

NARODOWE CZYTANIE 2020

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się 4 września 2020r. Była to już 9 edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, czytanie odbyło się w salach lekcyjnych.
Uczniowie klas siódmych chętnie zaangażowali się w akcję, czytając fragmenty dzieła.

Tekst: Danuta Łuszczewska

ROK SZKOLNY 2019 – 2020


 

                                                   PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA
                 25 lutego 2020 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze i zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.
Spotkanie wzbogaciła inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy IIIc i IIId oraz piosenki i utwory instrumentalne na flet prosty Zgromadzoną publiczność w świat książek wprowadziły postacie z ulubionych bajek i baśni. W trakcie uroczystości młodzi artyści, przebrani w piękne kolorowe stroje, przeprowadzili rozmowę na temat zasad korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie odbył się krótki quiz ze znajomości bajek.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy i udali się do biblioteki szkolnej aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Uroczystość zorganizowała pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz.
Oprawę muzyczną przygotowała pani Jolanta Wilawer, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

 


 

POETYCKIE MIKOŁAJKI

 

6 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyły się „Poetyckie Mikołajki” dla uczniów klas I-III. Na program artystyczny złożyły się utwory poetyckie o tematyce mikołajkowej i świątecznej, przeplatane nastrojowymi piosenkami. Były również zimowe zagadki oraz quiz dotyczący postaci Mikołaja. Za trafne odpowiedzi, dla uczestników, przewidziano drobne upominki. Zespół flecistów zagrał zimową kołysankę, a na koniec uczniowie z Koła Teatralnego wystąpili z bajkowym przedstawieniem pt. „O wiewiórce Łupiskórce”. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występy  wszystkich artystów.
Piękna scenografia podkreśliła świąteczną atmosferę spotkania.
Tekst: Danuta Łuszczewska, Jolanta Wilawer

 


Barwy jesieni

Konkurs Literacko-Plastyczny „Barwy jesieni” odbył się 29.10.2019r. w bibliotece szkolnej. Uczestniczyły w nim grupy uczniów klas III-IV naszej szkoły. Zadanie dotyczyło redagowania pracy literackiej o tematyce jesiennej. Inspiracją do napisania tekstu był plakat, który wcześniej dana klasa wykonała. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością , bogactwem słownictwa  oraz oryginalnością. Po sprawdzeniu prac i ocenie plakatu, komisja przyznała poszczególnym klasom następujące miejsca:
I miejsce kl. III c, III d
II miejsce kl. IV a
III miejsce kl. III a, III b
7 listopada 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w obecności pani wicedyrektor Renaty Kowarz. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Plakaty zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej twórczości.
Tekst: Danuta Łuszczewska, zdjęcia: Aneta Trajda

1

14

12

11

3

(eb)


                   Lektura w pudełku

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Uczniowie klas szóstych zmieścili treść książki w pudełku.
Uczniowie klas 6 b i 6 d przygotowali pudełka związane z książką „W pustyni i w puszczy”. Już na etapie czytania zastanawiali się, jakie rekwizyty będą im się kojarzyły z treścią utworu oraz pomogą go zapamiętać. Szóstoklasiści nie zawiedli, a co więcej, wykazali się dużą pomysłowością w doborze rekwizytów. Od elementów naturalnych (żywe rośliny) po klocki lego. Oczywiście niektóre się powtarzały, pozwoliło to jednak na utrwalenie treści lektury. Oprócz zamieszczenia rekwizytów w pudełku, uczniowie pisali  list zachęcający do czytania książki. Dodatkowo zadanie zaktywizowało również tych, którzy w klasie znani są z „nieczytania”. Musieli przygotować się w taki sposób, by orientować się w lekturze i przekonać, że ją znają. Prace zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej.
Tekst i zdjęcia: Marta Pakos
(eb)

 


 

                                         Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

           26 września 2019 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zamościu  uczniowie klasy 2B i 4A wraz z wychowawcami uczestniczyli w niezwykle interesującym spotkaniu
z  Wojciechem Widłakiem- autorem ponad 30 książek, znanym głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Pisarz opowiedział zebranym, skąd czerpie pomysły do książek, a także pokazał kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk zrobioną na szydełku. Zaprezentował  tajemniczy kuferek, w którym znajdowały się ilustracje do serii o Panu Kuleczce. Autor przeczytał fragmenty swoich utworów, pokazał wydanie „Pana Kuleczki” w języku chińskim, a na zakończenie wszystkim dzieciom, które otrzymały pamiątkowe zakładki, rozdał autografy.

Tekst: Marta Pakos

 

 


 

                                          Booktalking, czyli gawęda o książce

   – to tytuł regionalnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego
i zamojskiego, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. I etap konkursu odbył się 23 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej
w Zamościu oraz filiach w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. 
Wzięło w nim udział 42 uczniów z 16 szkół powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 7c w składzie: Julia  Kłos, Aleksandra Nowacka, Martyna Wołoszyn i Dawid Jarszak . Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Marty Pakos. Jury oceniało m.in.: pomysłowość, poprawność językową, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu wystąpienia. Uczniowie naszej szkoły przeszli do kolejnego etapu konkursu. Cieszymy się z ich sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Tekst: Marta Pakos
(eb)

 

                                          Narodowe czytanie w naszej szkole

 


9 września 2019 r. o godz. 11.45 odbyła się w naszej szkole,
z inicjatywy biblioteki szkolnej akcja „Narodowego Czytania”
pod patronatem pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku przedsięwzięcie to odbyło się po raz ósmy pod hasłem „Nowele polskie”. Z tej okazji para prezydencka wybrała osiem lektur, wśród których znalazła się m.in. „Katarynka” Bolesława Prusa. Do dnia dzisiejszego teksty te nie straciły ze swej aktualności i są bardzo pouczające. Na wstępie pani dyrektor Ewa Lorenz powitała zgromadzonych nauczycieli i uczniów oraz krótko zaprezentowała twórczość literacką B. Prusa, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej. Narodowe czytanie rozpoczęła nowelą Bolesława Prusa „Katarynka”. Następnie utwór czytali: pani wicedyrektor Renata Kowarz, Samorząd Uczniowski oraz uczniowie reprezentujący klasy IV – VI.

 

                                                                                              

Skip to content