ROK SZKOLNY 2023 – 2024


 

NARODOWE  CZYTANIE

12 września 2023 roku odbyła się kolejna edycja Akcji Narodowe Czytanie. W tym ważnym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy na forum biblioteki szkolnej zaprezentowali wybrane fragmenty książki Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

PIĘKNIE CZYTAM

26 października 2023 roku kolejny raz odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy „Pięknie czytam” przeznaczony dla uczniów klas II, III, IV naszej szkoły. Celem konkursu była promocja czytelnictwa, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz popularyzacja literatury dziecięcej. Do zmagań konkursowych przystąpiło 26 uczniów. Każdą klasę reprezentowały trzy osoby. Uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje umiejętności w zakresie pięknego czytania, wspaniale radząc sobie z czytanymi tekstami. Jednak najbardziej wyróżnili się następujący uczniowie:

Klasy II

I miejsce Szymon Szewera kl. II c

II miejsce Liliana Buko kl. II c

III miejsce Nikodem Zając kl. II b

Wyróżnienie Amelia Kubera kl. II a

 

Klasy III

I miejsce Maksymilian Wedziuk kl. III b

II miejsce Karolina Zając kl. III a

III miejsce Gabriela Marcyniuk kl. III c

 

Klasy IV

I miejsce Maja Łuczka kl. IV c

II miejsce Oliwier Maścibroda kl. IV b

III miejsce Dominikiia Hakh kl. IV a

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy!

 

Konkurs zorganizowała Danuta Łuszczewska – nauczyciel bibliotekarz

POETYCKIE MIKOŁAJKI

Uroczystość „Poetyckie Mikołajki” rozpoczęła pani Danuta Łuszczewska – nauczyciel bibliotekarz, zapraszając zgromadzoną w auli szkolnej publiczność na montaż słowno-muzyczny. Tradycyjnie w naszej szkole – 6 grudnia uroczyście świętujemy Mikołajki. Podczas spotkania wysłuchaliśmy wierszy i opowieści o zwyczajach mikołajkowych. Swoją obecnością zaszczycił nas także Mikołaj. W mikołajkowo – zimowy nastrój wprowadziły zebranych utwory muzyczne. Niespodzianką dla wszystkich uczniów było wręczenie słodkich upominków oraz dyplomów i nagród za udział w szkolnym konkursie „Mój Przyjaciel Miś”.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 22 lutego 2024 roku uczniowie klas pierwszych odwiedzili bibliotekę szkolną. Była to ich pierwsza wizyta w tym niezwykłym miejscu. Pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz, zapoznała dzieci z regulaminem i zasadami korzystania z księgozbioru biblioteki. Wprowadziła uczniów magiczny świat książek. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały ciekawych opowieści. W trakcie zajęć uczniowie odpowiadali na zagadki związane ze światem bajkowych przygód. Następnie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze. Na zakończenie spotkania najmłodsi czytelnicy wypożyczyli wybrane przez siebie książki oraz otrzymali pamiątkowe upominki.

 


   

ROK SZKOLNY 2022 – 2023


NOWOŚCI  WYDAWNICZE

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – Priorytet 3 biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe książki z literatury pięknej dla dzieci  i młodzieży takie jak:  bajki, baśnie, książki przygodowe i podróżnicze. W nowościach wydawniczych znalazły się interesujące dla czytelnika pozycje książkowe z różnych dziedzin nauki m.in. albumy: o sporcie, historii, zwierzętach. Dzięki tak bogatej ofercie wydawniczej, uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania  czytelnicze oraz  pogłębiać wiedzę.

PIĘKNIE CZYTAM

         27.10.2022 roku kolejny już raz w bibliotece Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu odbył się Konkurs Czytelniczy „Pięknie czytam” dla uczniów klas II, III, IV, w którym  wzięło udział 18 osób. Uczestnicy klas drugich czytali dowolny wiersz Marii Konopnickiej, natomiast uczniowie klas trzecich zaprezentowali  wybrane  utwory  Juliana Tuwima.  W klasach czwartych odczytano wybrane fragmenty prozy z literatury dziecięcej. Komisja oceniająca prezentacje uczniów wzięła pod uwagę: dykcję, interpretację tekstu oraz poprawność warsztatową. Po podsumowaniu wyników, wyłoniono zwycięzców:

Klasy II

I miejsce          Bartłomiej Białas     kl. II c

II miejsce        Natalia Kowalska     kl. II b

III miejsce       Karolina Zając         kl. II a

 

Klasy III

 I  miejsce       Jakub Derewiecki       kl. III b

II  miejsce       Amelia Siewień           kl. III a

III miejsce       Maja Łuczka               kl. III a

Wyróżnienie   Maciej Misiarz           kl. III c 

                         

Klasy IV

I miejsce             Jagoda Kozłowska           kl. IV a

II miejsce           Nikola Krempla               kl. IV a

                               Adam Sasyn                     kl. IV b

III miejsce         Wiktoria Wójtowicz        kl. IV b

Wyróżnienie     Karolina Bednarczuk      kl. IV c

                                                                                      

Gratulujemy!!!

Uroczyste posumowanie konkursu odbyło się w bibliotece szkolnej. Nagrody i dyplomy uczniom wręczył Pan Dyrektor Tadeusz Sałamacha.

GŁOŚNE CZYTANIE

W ramach akcji „Głośnego czytania” uczennice z  Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły odwiedzały klasy pierwsze i czytały książkę „Niesamowite Przygody Dziesięciu Skarpetek” Justyny Bednarek. Dziewczęta odwiedziły grupy sześciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 15 w Zamościu oraz przeczytały  wybrane wiersze Marii Konopnickiej i Juliana Tuwima. Z okazji Międzynarodowego Dnia Misia odwiedziły klasy młodsze naszej szkoły. Tym razem starsze koleżanki czytały fragmenty książki Janiny Porazińskiej „Pamiętnik Czarnego Noska”. Dzieci  z dużym zainteresowaniem wysłuchały przygód misia. Na zakończenie spotkania, uczniowie klas I – II otrzymali wybraną przez siebie kolorowankę z postacią misia, którą należało pięknie pokolorować. Uczniowie klasy III c wykonali postać misia  z różnych materiałów. Prace uczniów wyeksponowano  w salach lekcyjnych    i korytarzu szkolnym.

POETYCKIE MIKOŁAJKI

6 grudnia 2022r. w auli szkolnej odbył się montaż słowno-muzyczny dla uczniów klas I-IV z okazji Poetyckich Mikołajek.

Spotkanie rozpoczęło się powitaniem i zaproszeniem do obejrzenia widowiska.

W części artystycznej znalazły się dialogi oraz wiersze  o Mikołaju, zimie  i świętach. Poezja mikołajkowa wprowadziła słuchaczy w przedświąteczny nastrój.

Atrakcją dla wszystkich był quiz  mikołajkowy, z którego można było się dowiedzieć o postaci Świętego Mikołaja i tradycjach mikołajkowych.

Publiczność wysłuchała pięknych piosenek o Mikołaju. Na zakończenie występu widzowie obejrzeli rytmiczny układ taneczny nawiązujący charakterem do Mikołajek.

Uroku całej uroczystości dodała piękna dekoracja i pachnące choinki, wprowadzające wszystkich w przedświąteczny nastrój.

SPOTKANIE  AUTORSKIE

7 grudnia 2022 roku  w auli naszej szkoły odbyło się spotkanie autorskie z panem Robertem Sikorą – fotografikiem, autorem albumu „Roztocze – Pejzaż subtelny”. Zgromadzoną publiczność, dyrekcję, nauczycieli, uczniów klas V-VIII oraz zaproszonych gości powitała pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz. Następnie rozpoczęła się część  spotkania, w której autor opowiadał o swojej twórczości. Rozmowę z gościem prowadził pan Dariusz Górny.  Autor nie tylko interesująco opowiadał o swojej twórczości, ale również  o pasji fotografowania. Polecił swoje inne publikacje książkowe. Lekkość słowa i poczucie humoru sprawiły, że uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o naszym pięknym regionie – Roztoczu. Mogliśmy również dowiedzieć się wielu ciekawostek ze świata przyrody. Z wielką przyjemnością słuchało się treści przepełnionych chęcią poznawania i odkrywania nowych, pięknych i ciekawych miejsc. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które odpowiadał pan Robert Sikora.

Za wspaniałe spotkanie, miłą i ciepłą atmosferę  podziękowania złożyli uczniowie oraz pani Danuta Łuszczewska. Miłym akcentem było wpisanie się zaproszonego  gościa do kroniki biblioteki szkolnej.

Za pomoc w organizacji spotkania autorskiego, dziękujemy Księgarni Eger  w Zamościu. Dzięki współpracy z księgarnią, księgozbiór biblioteki szkolnej  wzbogaca się  o nowe książki, a ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa została zakupiona książka „Roztocze – Pejzaż subtelny”, prezentowana przez autora w trakcie spotkania.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

        11 stycznia 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste „Pasowanie na czytelnika” uczniów klas pierwszych. W trakcie prowadzonych spotkań przyszli czytelnicy wysłuchali ciekawych informacji o bibliotece. Wykazali się dużą aktywnością, odpowiadając na mnóstwo pytań ze świata książek. Pierwszoklasiści z łatwością odpowiadali  na zadawane zagadki o tematyce bajkowej i baśniowej. Poznali regulamin oraz zasady korzystania z biblioteki. Byli zainteresowani tym niezwykłym, wyjątkowym miejscem w szkole. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze, że będą dbać i szanować wypożyczone książki. Każdy uczeń na pamiątkę otrzymał kolorową zakładkę do książki oraz książeczkę. Na zakończenie lekcji uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Po spotkaniu najmłodsi czytelnicy samodzielnie wypożyczyli wybrane przez siebie książki. W lekcji uczestniczył  pan Dyrektor Szkoły Tadeusz Sałamacha oraz pani Wicedyrektor Szkoły Renata Kowarz. Spotkania przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze.

        Dziękujemy wszystkim uczniom za uczestnictwo  w uroczystym PASOWANIU NA CZYTELNIKA i zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

Tekst: Danuta Łuszczewska

Zdjęcia: Barbara Korona

       

ROK SZKOLNY 2021 – 2022

KONKURS RECYTATORSKI – W KRAINIE WIERSZY

Dnia 16 maja 2022 roku w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorki „W krainie wierszy” zorganizowany przez Danutę Łuszczewską nauczyciela bibliotekarza. W konkursie wzięło udział 14 uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej nr 4 w Zamościu. Uczestnicy konkursu recytowali wybrane wiersze z twórczości Marii  Konopnickiej.

Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce: Lena Pawlik kl. II c

Paulina Giera kl. III c

II miejsce: Maja Kowalczuk kl. II b

III miejsce: Szymon Dworak kl. II b

Krystian Samborski kl. III c

Wyróżnienie: Barbara Bojaryn kl. I a

Karolina Zając    kl. I a

Maja Łuczka       kl. II a

Uroczyste podsumowanie  konkursu i wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej.

 Gratulujemy !!!

 

PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA

Dnia 9 lutego 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyły się  uroczyste lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych, które przeprowadziła pani Danuta Łuszczewska nauczyciel bibliotekarz. W trakcie spotkań dzieci poznały  regulamin,  zasady korzystania  z księgozbioru biblioteki oraz posłuchały ciekawych opowieści o książkach. Następnie pierwszoklasiści przystąpili do rozwiązywania zagadek. Z łatwością odgadywali tytuły znanych książek z literatury dziecięcej. Złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze i zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Pierwsza wizyta najmłodszych czytelników w bibliotece zakończyła się wypożyczeniem samodzielnie wybranej książki. Lekcje przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Dopełnieniem całej uroczystości było wręczenie uczniom pamiątkowych książek.

  

Poetyckie Mikołajki

Biblioteka szkolna z okazji Poetyckich Mikołajek zorganizowała  dla dzieci z Przedszkoli  Miejskich nr 5, 12, 15 w Zamościu Konkurs Plastyczny „Święty Mikołaj wśród nas” oraz dla uczniów klas I-III naszej szkoły Konkurs Artystyczny o tematyce mikołajkowej. Konkursy odbyły się w czterech kategoriach wiekowych. Oddziały  przedszkolne wykonały plakaty o tematyce mikołajkowej. Pierwszoklasiści recytowali poezję mikołajkową, dzieci z klas drugich śpiewały piosenki, natomiast klasy trzecie wykonały prace plastyczne. Komisja brała pod uwagę kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny. Podsumowanie poszczególnych kategorii konkursów odbyło się: 6 grudnia 2021r. dla przedszkolaków, 13 grudnia  2021r. dla uczniów klas III, 15 grudnia 2021r. dla klas I i II.
Wyniki konkursów
Oddziały przedszkolne – Konkurs Plastyczny „Święty Mikołaj wśród nas”
Nagroda dla grupy MOTYLKI – Przedszkole nr 5 w Zamościu
Wyróżnienie dla grupy JEŻYKI – Przedszkole nr 12 w Zamościu
BIEDRONKI – Przedszkole nr 15 w Zamościu
STOKROTKI – Przedszkole nr 15 w Zamościu

Klasy I – Konkurs Recytatorski
I miejsce –   klasa I b
II miejsce –  klasa I a
III miejsce – klasa I c

Klasy II – Konkurs Muzyczny
Nagroda dla klasy II b i II c
Wyróżnienie dla  klasy II a
Klasy III – Konkurs Plastyczny

I miejsce        Lena Pakuła klasa IIIa
Gabriela Michońska klasa III b

II miejsce       Anastazja Bondyra klasa III a
Joanna Kułaj klasa III a

III miejsce      Liwia Drzewosz klasa III b
Aleksandra Tytoń klasa III a

Wyróżnienia:  Emilia Jajus klasa III a, Karolina Bednarczuk klasa III c,  Lidia Dawidowska klasa III c

Nagrodzone i wyróżnione prace plastyczne zostały  wyeksponowane na wystawie szkolnej.
Wszyscy uczestnicy  otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy!

Konkurs czytelniczy rozstrzygnięty!

Dnia  29 września 2021 r. odbył się szkolny konkurs czytelniczy „Pięknie Czytam” dla uczniów klas 2-4  szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu podniesienie rangi i znaczenia czytelnictwa oraz zachęcenie uczniów do poszukiwania ciekawych, wartościowych książek z literatury dziecięcej. W konkursie wzięło udział 17 uczniów naszej szkoły. Każdą z klas reprezentowały dwie osoby. Zadaniem uczestników było przeczytanie wybranego przez siebie utworu poetyckiego oraz fragmentu prozy z ulubionych książek. Konkurs przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze wśród pięknych nastrojowych jesiennych dekoracji oraz ekspozycji książkowych. Zaprezentowane utwory były oceniane pod kątem poprawności warsztatowej, interpretacji tekstu oraz  przekazu emocjonalnego.

Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe za I,II i III miejsce.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w bibliotece szkolnej.

Gratulujemy! 

ROK SZKOLNY 2020 – 2021

Mikołajkowy Konkurs Literacki

Dnia 17.12.2020r. odbyło się podsumowanie Mikołajkowego Konkursu Literackiego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.  Zadaniem uczestników konkursu było napisanie w wersji elektronicznej własnego tekstu literackiego związanego  z postacią Świętego Mikołaja.
Komisja konkursowa, oceniając prace, wzięła pod uwagę warsztat literacki, kreatywność oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki konkursu:
I miejsce – Ksawery Ścibak klasa 3a
II miejsce – Zuzanna Kubicka klasa 4a
Magda Jędrzejewska 4b

Gratulujemy zwycięzcom!
Nagrody i dyplomy do odbioru po feriach.

NARODOWE CZYTANIE 2020

Narodowe Czytanie w naszej szkole odbyło się 4 września 2020r. Była to już 9 edycja Ogólnopolskiej Akcji Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej. W tym roku czytaliśmy fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, czytanie odbyło się w salach lekcyjnych.
Uczniowie klas siódmych chętnie zaangażowali się w akcję, czytając fragmenty dzieła.

Tekst: Danuta Łuszczewska

ROK SZKOLNY 2019 – 2020


 

                                                   PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA
                 25 lutego 2020 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste przyrzeczenie czytelnicze i zostali czytelnikami biblioteki szkolnej.
Spotkanie wzbogaciła inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy IIIc i IIId oraz piosenki i utwory instrumentalne na flet prosty Zgromadzoną publiczność w świat książek wprowadziły postacie z ulubionych bajek i baśni. W trakcie uroczystości młodzi artyści, przebrani w piękne kolorowe stroje, przeprowadzili rozmowę na temat zasad korzystania z biblioteki szkolnej oraz poszanowania książek. Następnie odbył się krótki quiz ze znajomości bajek.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy i udali się do biblioteki szkolnej aby wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
Uroczystość zorganizowała pani Danuta Łuszczewska, nauczyciel bibliotekarz.
Oprawę muzyczną przygotowała pani Jolanta Wilawer, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

 


 

POETYCKIE MIKOŁAJKI

 

6 grudnia 2019r. w naszej szkole odbyły się „Poetyckie Mikołajki” dla uczniów klas I-III. Na program artystyczny złożyły się utwory poetyckie o tematyce mikołajkowej i świątecznej, przeplatane nastrojowymi piosenkami. Były również zimowe zagadki oraz quiz dotyczący postaci Mikołaja. Za trafne odpowiedzi, dla uczestników, przewidziano drobne upominki. Zespół flecistów zagrał zimową kołysankę, a na koniec uczniowie z Koła Teatralnego wystąpili z bajkowym przedstawieniem pt. „O wiewiórce Łupiskórce”. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występy  wszystkich artystów.
Piękna scenografia podkreśliła świąteczną atmosferę spotkania.
Tekst: Danuta Łuszczewska, Jolanta Wilawer

 


Barwy jesieni

Konkurs Literacko-Plastyczny „Barwy jesieni” odbył się 29.10.2019r. w bibliotece szkolnej. Uczestniczyły w nim grupy uczniów klas III-IV naszej szkoły. Zadanie dotyczyło redagowania pracy literackiej o tematyce jesiennej. Inspiracją do napisania tekstu był plakat, który wcześniej dana klasa wykonała. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, pomysłowością , bogactwem słownictwa  oraz oryginalnością. Po sprawdzeniu prac i ocenie plakatu, komisja przyznała poszczególnym klasom następujące miejsca:
I miejsce kl. III c, III d
II miejsce kl. IV a
III miejsce kl. III a, III b
7 listopada 2019r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu w obecności pani wicedyrektor Renaty Kowarz. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Plakaty zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej twórczości.
Tekst: Danuta Łuszczewska, zdjęcia: Aneta Trajda

1

14

12

11

3

(eb)


                   Lektura w pudełku

Wiele jest sposobów na omawianie z uczniami lektury. Uczniowie klas szóstych zmieścili treść książki w pudełku.
Uczniowie klas 6 b i 6 d przygotowali pudełka związane z książką „W pustyni i w puszczy”. Już na etapie czytania zastanawiali się, jakie rekwizyty będą im się kojarzyły z treścią utworu oraz pomogą go zapamiętać. Szóstoklasiści nie zawiedli, a co więcej, wykazali się dużą pomysłowością w doborze rekwizytów. Od elementów naturalnych (żywe rośliny) po klocki lego. Oczywiście niektóre się powtarzały, pozwoliło to jednak na utrwalenie treści lektury. Oprócz zamieszczenia rekwizytów w pudełku, uczniowie pisali  list zachęcający do czytania książki. Dodatkowo zadanie zaktywizowało również tych, którzy w klasie znani są z „nieczytania”. Musieli przygotować się w taki sposób, by orientować się w lekturze i przekonać, że ją znają. Prace zostały umieszczone na wystawie w bibliotece szkolnej.
Tekst i zdjęcia: Marta Pakos
(eb)

 


 

                                         Spotkanie autorskie z Wojciechem Widłakiem

           26 września 2019 roku w Filii Bibliotecznej nr 1 w Zamościu  uczniowie klasy 2B i 4A wraz z wychowawcami uczestniczyli w niezwykle interesującym spotkaniu
z  Wojciechem Widłakiem- autorem ponad 30 książek, znanym głównie z serii o Panu Kuleczce i Wesołym Ryjku. Pisarz opowiedział zebranym, skąd czerpie pomysły do książek, a także pokazał kaczkę Katastrofę, psa Pypcia i muchę Bzyk-Bzyk zrobioną na szydełku. Zaprezentował  tajemniczy kuferek, w którym znajdowały się ilustracje do serii o Panu Kuleczce. Autor przeczytał fragmenty swoich utworów, pokazał wydanie „Pana Kuleczki” w języku chińskim, a na zakończenie wszystkim dzieciom, które otrzymały pamiątkowe zakładki, rozdał autografy.

Tekst: Marta Pakos

 

 


 

                                          Booktalking, czyli gawęda o książce

   – to tytuł regionalnego konkursu czytelniczego dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół średnich powiatów: biłgorajskiego, tomaszowskiego
i zamojskiego, którego organizatorem jest Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu. I etap konkursu odbył się 23 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej
w Zamościu oraz filiach w Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim. 
Wzięło w nim udział 42 uczniów z 16 szkół powiatów zamojskiego, biłgorajskiego i tomaszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy 7c w składzie: Julia  Kłos, Aleksandra Nowacka, Martyna Wołoszyn i Dawid Jarszak . Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Marty Pakos. Jury oceniało m.in.: pomysłowość, poprawność językową, umiejętność zainteresowania odbiorcy książką, zaangażowanie emocjonalne, przestrzeganie czasu wystąpienia. Uczniowie naszej szkoły przeszli do kolejnego etapu konkursu. Cieszymy się z ich sukcesu i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Tekst: Marta Pakos
(eb)

 

                                          Narodowe czytanie w naszej szkole

 


9 września 2019 r. o godz. 11.45 odbyła się w naszej szkole,
z inicjatywy biblioteki szkolnej akcja „Narodowego Czytania”
pod patronatem pary prezydenckiej.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku przedsięwzięcie to odbyło się po raz ósmy pod hasłem „Nowele polskie”. Z tej okazji para prezydencka wybrała osiem lektur, wśród których znalazła się m.in. „Katarynka” Bolesława Prusa. Do dnia dzisiejszego teksty te nie straciły ze swej aktualności i są bardzo pouczające. Na wstępie pani dyrektor Ewa Lorenz powitała zgromadzonych nauczycieli i uczniów oraz krótko zaprezentowała twórczość literacką B. Prusa, E. Orzeszkowej, M. Konopnickiej. Narodowe czytanie rozpoczęła nowelą Bolesława Prusa „Katarynka”. Następnie utwór czytali: pani wicedyrektor Renata Kowarz, Samorząd Uczniowski oraz uczniowie reprezentujący klasy IV – VI.

 

                                                                                              

Skip to content