Zasady bezpieczeństwa dla Uczniów w czasie ferii zimowych

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na świeżym powietrzu.
Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów,
należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

Drogi Uczniu:

 1. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00, z wyjątkiem półkolonii, możesz przemieszczać się wyłącznie pod opieką dorosłych.
 2. Wychodząc bawić się na świeżym powietrzu, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie.
 3. Do zabaw wybieraj miejsca z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
 4. Gdyby spadł śnieg, przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew.
 5. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź
  w poprzek toru.
 6. Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
 7. Pamiętaj, że gdyby był mróz po odwilży to zagrożeniem dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stają się zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo.
 8. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała!
 9. Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem!
 10. Podczas zabaw na świeżym powietrzu pilnuj swoich wartościowych przedmiotów, takich jak portfel, telefon komórkowy…
  Pogoda ducha, umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się aurą oraz bezpiecznie spędzić ferie zimowe.

  Ewa Lorenz
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Zamościu

 

Skip to content