Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r., kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. 

9 listopada 2018r. z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy IIIA i IIA  pod kierunkiem nauczycieli pani Renaty Kowarz i Aleksandry Kopiel przygotowali uroczystą akademię dla uczniów klas I-III.

Młodzi artyści recytowali utwory poetyckie, śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe, które przybliżyły uczniom jak wyglądała trudna droga Polaków do odzyskania niepodległości. Była to również dla wszystkich wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. (RK)

Obchodach Święta Niepodległości - 2018 - kl.1-3Obchody Święta Niepodległości – klasy 1-3 

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości,

nie zasługuje na szacunek teraźniejszości

i nie ma prawa do przyszłości…”

Józef Piłsudski

                         Uczniowie klas IV – VIII i III gimnazjum również uczestniczyli w uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła się odczytaniem „Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 V 2017r. w sprawie ustanowienia roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”. Wszyscy w skupieniu wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Została również zaprezentowana ceremonia składania flagi państwowej – uczennice klasy 8c pokazały z jak wielkim szacunkiem powinniśmy obchodzić się z symbolem państwowym. Akademię zakończył wzruszający występ przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola „Słoneczko”. Zobaczyliśmy, jak mały Polak potrafi kochać Polskę.

Akademię przygotowali uczniowie klas 3a , 3b gimnazjum oraz 8c i 5d pod kierunkiem p. Anny Klech, oprawę muzyczną – p. Joanna Przekocińska i p. Agnieszka Hamerska, dekorację – p. Małgorzata Hrycyk. (AK)

 

obchodach wita niepodlegoci - 2018 - kl4-8 20181111 1176525177Obchody Święta  Niepodległości – 2018 kl. 4-8  

 

W trakcie apelu, o godzinie 11.11 uczniowie oraz nauczyciele zebrani w auli szkolnej wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki Hymnu Narodowego.

{youtube}1-ouh6Xk8IE{/youtube}

 

Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości

dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich,

dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

 

Skip to content