Zuchy

 


 

Rok szkolny 2011/2012

 


 

 

Zuchy wzięły udział w Biciu Rekordu Polski

w Masowej Grze w Szachy  

 


W
 dniu 15 czerwca 2012 r. zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” wraz z druhną Dorotą Skotarską wzięły udział w niecodziennym wydarzeniu w Galerii Twierdza Zamość – ustanowieniu Rekordu Polski w Masowej Grze w Szachy. Organizatorem imprezy był Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu.

Przy kilkuset planszach zasiadło w sumie 558 szachistów. Rozgrywki trwały 30 minut. W tym czasie wszyscy rozgrywali swe pojedynki na szachowych planszach. Zapewnili tym sobie miejsce na Polskiej Liście Rekordów i Osobowości.

Każdy z uczestników rekordu otrzymał pamiątkowy certyfikat udziału. Po rozgrywkach sportowych nie zabrakło również słodkiego poczęstunku i występów artystycznych.

Zuchy grając w „królewską grę” rozwijają swoją pasję. Uczą się pracy w zespole – budowania zaufania, wzajemnej motywacji. Nie zapominają o przestrzeganiu zasady „fair play”. Po zakończeniu partii zawodnicy podają sobie ręce i dziękują za grę. Wyrażają przez to szacunek i uznanie dla przeciwnika, niezależnie od tego, czy został zwycięzcą czy przegranym. Indywidualną zuchową sprawność szachisty zdobyli:

Kacper Koprowski, kl. I d

Mateusz Krawczyk, kl. I d

Ada Siulkowska, kl. IV c

Wiktoria Szala, kl. IV c

Podczas imprezy podziwialiśmy umiejętności taneczne i wokalne młodych artystów. 

Zuchową sprawność tancerza zdobyli:

Kacper Turski i Klaudia Pańko, kl. I d

Gratulujemy zuchom talentów i życzymy rozwijania w dalszym ciągu swoich pasji oraz zdobywania kolejnych sprawności

Rozgrywki szachowe – zdjęcia

 

 


 

 

Zuchy złożyły Obietnicę

 

W czwartek 31 maja 2012 r. zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” złożyły Obietnicę  Zuchową przy kapliczce św. Romana w Lipsku Polesiu  i otrzymały od drużynowej Doroty Skotarskiej upragnione Znaczki Zucha i legitymacje. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się podczas  VIII Turnieju Zuchowego pn. „Bystre Oko”, którego organizatorami byli  Hufiec ZHP Zamość i 141 Gromada Zuchowa „Słoneczne Promyki” ze SP nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi.

Zuchy aby zakwalifikować się na turniej, od kwietnia w szkole, w ramach cyklu zbiórek edukacyjnych zapoznawały się z legendami, historią, najważniejszymi datami z dziejów regionu zamojskiego i miasta. W tym roku tematem przewodnim była legenda kapliczki św. Romana w Lipsku Polesiu, według której woda z pobliskiego źródełka ma doskonały wpływ na bystrość wzroku.

Po przyjeździe do Lipska Polesia starsi koledzy – harcerze wyruszyli w kierunku kapliczki i wyznaczyli trasę turnieju. Zuchy rozpoczęły harce od rozgrzewki, zabawy edukacyjno – sprawnościowej na boisku gościnnej szkoły w Lipsku Polesiu.

Następnie wyruszyły na trasę, po drodze musiały wyszukać ukryte w różnych miejscach kolorowe wstążki oraz obserwowały piękno przyrody (pole, łąkę, las oraz ich mieszkańców).

Na polanie przy kapliczce św. Romana czekały na zuchów ciekawe zadania sprawdzające znajomość prawa zucha oraz umiejętności artystyczne, przyrodnicze, turystyczne, sportowe. Zuchy doskonale poradziły sobie z wykonaniem zadań i prób udowadniając, że są dzielne, odważne, pracowite, spostrzegawcze, wytrzymałe i prawdomówne.

Po podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że gromady zdobyły taką samą liczbę i tym samym zajęły ex aequo pierwsze miejsca. W nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki ufundowane przez organizatorów.

Następnie zapalono „świeczowisko’’ i nadszedł czas na  uroczyste wypowiedzenie  przez zuchy Roty Obietnicy. Dla „Leśnych Skrzatów” dzień ten był wyjątkowy i  na długo pozostanie w pamięci. Była to ich najważniejsza zbiórka, która odbyła się wśród wspaniałej i serdecznej społeczności Hufca ZHP Zamość, rodziców i kolegów. Uroczyste słowa obietnicy zuchowej wypowiedziały następujące zuchy: Angelika Cios, Ewelina Ćwik, Alan Dyjak, Wiktoria Jachtoma, Przemysław Koczwara, Kacper Koprowski, Aleksandra Korniewska, Mateusz Krawczyk,  Julia Kulas, Natalia Leśniak, Filip Łagoźny, Oliwia Małecka, Klaudia Pańko, Maja Panas, Michał Teterycz, Kacper Turski,  Łucja Żelazny.

Turniej zakończył się pieczeniem kiełbasek i zabawami przy ognisku na terenie szkoły.

Wszystkim zuchom serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w dotrzymaniu złożonej obietnicy.

 

 


 

 

 Witaj Majowa Rocznico!

„Naród, który nie zna swojej przeszłości 

umiera i nie buduje przyszłości”.

/Jan Paweł II/

 

26 kwietnia 2012 roku zuchy z 14 Gromady „Leśne Skrzaty” pod kierunkiem pani Doroty Skotarskiej zaprezentowały montaż słowno-muzyczny z okazji uczczenia 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.W uroczystości wzięli udział nauczyciele, rodzice i uczniowie klas I – III. Zuchy przypomniały najważniejsze wydarzenia historyczne, zapoznały z głównymi postaciami i okolicznościami uchwalenia konstytucji. Dźwięki patriotycznych pieśni skłoniły do refleksji o ojczyźnie i miłości do niej. Akademia była ciekawą lekcją, uczyła patriotyzmu i przypomniała, że w naszej historii nie brakowało ludzi, dla których ojczyzna stanowiła najwyższą wartość. 3 maja zuchy wraz z dyrekcją, nauczycielami, pocztem sztandarowym, uczestniczyli w uroczystościach z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Rynku Wielkim.

 3 Maja – zdjęcia z apelu

 

 


 

 

Zuchy na festiwalu piosenki harcerskiej i turystycznej

 

Gdzie słyszysz śpiew, tam idź. Tam dobre serca mają.

Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają”

/ J. W. Goethe/

Dnia 27 kwietnia 14 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” wzięła udział w VI Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej, który odbył się w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak” w Zamościu. W przeglądzie dorobku gromad zuchowych i drużyn harcerskich w dziedzinie piosenki i zbiorowego muzykowania uczestniczyło ponad 130 zuchów i harcerzy z Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Zamość.

Nasz zespół zaśpiewał dwie piosenki „Stokrotka” i „To zuchy” oraz zatańczył w rytm melodii.Jury pod przewodnictwem Pani Marzeny Miśkiewicz ze Stowarzyszenia „Art Avanti”, oceniając min. ruch sceniczny, ogólne wrażenie artystyczne, dobór repertuaru, umundurowanie przyznało naszej gromadzie I miejsce. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i piękne upominki.

Podczas festiwalu panowała przyjazna, pełna życzliwości atmosfera. Wszystkim uczestnikom otuchy dodawały okrzyki i zawołania harcerskie oraz gromkie brawa publiczności. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia. Wszyscy wyrazili nadzieję, że za rok odbędzie się kolejna edycja festiwalu, który oprócz możliwości prezentowania zdolności, stanowi po prostu okazję do spotkania i zabawy przy dźwiękach gitary z harcerzami i zuchami z zaprzyjaźnionych drużyn i gromad.

 Festiwal Piosenki – zdjęcia

 


 

Pamiętamy o Katyniu!

 Jeśli my zapomnimy o Nich, to niech Bóg zapomni o nas!

/Adam Mickiewicz/

Dnia 22 kwietnia zuchy z 14 gromady „Leśne Skrzaty” wraz z panią Dorotą Skotarską i rodzicami wzięły udział w uroczystości związanej z obchodami 72 rocznicy zbrodni katyńskiej w kościele św. Katarzyny w Zamościu. Msza święta została odprawiona w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Nabożeństwo poprzedził program słowno – muzyczny w wykonaniu młodzieży Gimnazjum nr 3. Uroczystość zakończyła się apelem pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Krzyżem Katyńskim

 

Katyń – zdjęcia

 

 


 

 

Zuchy z wizytą w klubie harcerskim Wiking

 

Dnia 31 marca 2012r. zuchy z 14 gromady „Leśne Skrzaty” zwiedziły klub harcerski Wiking w Zamościu. Z zainteresowaniem obejrzały pomieszczenia, po których oprowadzili ich gościnni harcerze. Po krótkiej wycieczce rozpoczęła się zbiórka zuchowa, prowadzona przez panią Dorotę Skotarską, w której uczestniczyli również rodzice i rodzeństwo. Spotkanie rozpoczęło się od powitania w kręgu okrzykiem i piosenką: Czuj zuchy! Na zbiórce nie zabrakło również rozmowy z harcerzami, pląsów, majsterki, partii szachów i gier planszowych. Zuchy miały możliwość wykazać się talentami plastycznymi podczas ilustrowania ulubionej postaci z filmu dla dzieci. Po twórczej pracy dzieci zostały zaproszone przez harcerzy na kubek gorącej herbaty i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Czas szybko minął podczas wspólnej wesołej zabawy i żal było rozstawać się z przyjaciółmi. Zbiórka zakończyła się piosenką „Ogniska już dogasa blask” i przekazaniem iskierki przyjaźni. Rodzice aktywnie uczestnicząc w zbiórce mogli poczuć atmosferę zabawy zuchowej. Przekonali się, że zbiórki są pożytecznym sposobem spędzania przez dziecko wolnego czasu.

 

 


 

 Święto Babci i Dziadka

 Dzisiaj jest Dzień Babci i Święto Dziadziusia,

O tym pamięta każda mała wnusia.

My – wasi wnuczkowie – również pamiętamy.

I swoim najbliższym życzenia składamy.


Dnia 23 stycznia 2012r. zuchy z 14 gromady „Leśne Skrzaty” wraz z panią Dorotą Skotarską i rodzicami zaprosiły babcie i dziadków do szkoły na uroczyste spotkanie. Wnuczęta zaprezentowały wierszyki, taniec, pokaz karate oraz zaśpiewały piosenki okolicznościowe związane z tym świętem.Następnie zaproszeni goście otrzymali od wnucząt własnoręcznie wykonane koszyczki, laurki oraz zostali zaproszeni przez rodziców na słodki poczęstunek. Dzieci pokazały również gościom fragment zajęć z wykorzystaniem tablicy multimedialnej i skłoniły dziadków do wspomnień dawnych lat szkolnych. Babcie i dziadkowie z zainteresowaniem oglądali wystawę prac plastycznych i rozpoznawali siebie na portretach wykonanych przez wnuczęta.Święto Babci i Dziadka było dniem niezwykłym nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen wzruszeń, uśmiechów, łez i radości.

Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci poprzez wiersz,piosenkę i taniec mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.

 Dzień Babci i Dziadka 2012 – zdjęcia

 

 

 


 

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  

Dnia 8 stycznia 2012r. 14 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” wraz z panią Dorotą Skotarską wzięła udział w kiermaszu wypieków regionalnych w ramach XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się w Osiedlowym Domu Kultury „Okrąglak”. Zuchy na zbiórkach w ramach przygotowania do kiermaszu poznawały swoje miasto oraz kuchnię regionalną. Zgromadziły przepisy na różne wypieki i zapoznały z nimi kolegów. Postanowiły upiec pieróg biłgorajski, piernik lubelski oraz babeczki. Następnie zuchy zabrały się do pracy pod czujnym okiem babć i rodziców. Wszystkie ciasta udały się i smakowały wyśmienicie. Dzieci przyniosły przygotowane wypieki regionalne oraz przepisy, które udostępniły harcerzom i odwiedzającym kiermasz gościom. Zuchy częstowały uczestników pysznymi ciastami kwestując razem z harcerzami z 69 drużyny „Pyszczydła” na rzecz WOŚP, która grała w tym roku pod hasłem „Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”.

Zuchy zaprosiły na kiermasz najbliższych, którzy otworzyli serca i kieszenie przyłączając się do ogólnopolskiej akcji. Dzieci z ochotą naklejały odwiedzającym symboliczne czerwone serduszka w podziękowaniu za ich hojność.

W czasie przygotowania do kiermaszu zuchy zdobyły sprawność znawcy kuchni regionalnej i kuchcika.Otrzymały również pamiątkowe dyplomy – podziękowania od organizatorów kiermaszu ZHP Zamość.

  WOŚP 2012 – zdjęcia

 


 

 

Zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty” 

przyniosły do naszej szkoły Betlejemskie Światło Pokoju 

 

„Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, 

aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie.”

/Mt 5.16/

 

W piątek 16 grudnia 2011 roku zuchy z 14 gromady „Leśne Skrzaty” wraz z opiekunem panią Dorotą Skotarską, rodzicami, drużynami harcerskimi gromadami zuchowymi wzięły udział w mszy świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wacława Depo Ordynariusza Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej w kościele rektoralnym św. Katarzyny w Zamościu. Zuchy z naszej gromady aktywnie włączyły się w oprawę muzyczną nabożeństwa. Po zakończeniu mszy świętej nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju środowiskom harcerskim hufca. Pochodzący z Ziemi Świętej ogień jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia i znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Następnie zuchy wyruszyły z płomykiem światła, upominkami własnoręcznie wykonanymi i życzeniami świątecznymi wszędzie tam, gdzie ludzie czekają na symbol ciepła, pokoju i nadziei: do rodzin, przyjaciół, pracowników szkoły i przedszkola. Zuchy roznosząc Betlejemski Ogień po najbliższej okolicy pełnią służbę, pokazują co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

 


 

 Zabawa zuchów w sztukę

 

8 grudnia 2011 roku zuchy z klasy Id wzięły udział w zajęciach: „Poczuj się artystą! Twórcze zabawy w sztukę” w BWA Galerii Zamojskiej. Spotkanie miało na celu rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych dzieci oraz przybliżenie różnych form plastycznych. Zuchy rozpoczęły spotkanie od obejrzenia wystawy ilustracji autorstwa pani Wiesławy Studenckiej – Grosset. Następnie z zaciekawieniem wysłuchały opowieści na temat tworzenia ilustracji do książek z wykorzystaniem różnych technik. Wystawa była inspiracją do zajęć plastycznych.

Do dyspozycji młodych artystów był zestaw materiałów plastycznych i papierniczych. Dzieci twórczo pracowały wykonując na niebieskim i białym kartonie kartki świąteczne. Następnie ozdabiały je kolorowym brokatem. Powstały bardzo interesujące prace, które młodzi artyści z radością prezentowali na wystawie. Wykonane kartki wraz z życzeniami zostaną wręczone przyjaciołom, dziadkom i rodzicom. Była to ciekawa zbiórka z cyklu „Zabawa w sztukę’’, na której zuchy zdobywają sprawności zuchowe: artysta – plastyk.

 

BWA – zdjęcia

 


 

  

Zuchowe i harcerskie andrzejki

 

19 listopada 2011r. zuchy z 14 gromady „Leśne Skrzaty” wzięły udział w zabawie andrzejkowej dla zuchów i harcerzy z Hufca ZHP w Zamościu. Impreza odbyła się w Szkole Podstawowej nr 6 w Zamościu. Dzieci wspaniale bawiły się z kolegami z zaprzyjaźnionych drużyn i gromad ze szkół nr 3, 6, 10 oraz Wierzby, Skierbieszowa, Bodaczowa, Klemensowa, Wysokiego, Michalowa oraz reprezentacją skautów ukraińskich ze Lwowa.

Zabawa odbyła się w stylu góralskim, a więc stroje uczestników musiały do tej stylistyki nawiązywać. Nasza gromada zatańczyła taniec regionalny – trojak do piosenki „Zasiali górale”. Maja Panas i Łucja Żelazny wzięły udział w konkursie góralskim i zdobyły I miejsce. Po prezentacji drużyn można było udać się do stołówki na smaczny posiłek. Następnie wszyscy uczestnicy świetnie bawili się na dyskotece. W przerwie „łasuchy” częstowały się pysznymi ciastkami. Spotkanie minęło w atmosferze śmiechu, zabaw i zdrowej rywalizacji. Na pamiątkę wspólnej zabawy organizatorzy wręczyli drużynom dyplomy.

 Andrzejki 2011

 

 

 


 

Zuchy na listopadowym rajdzie

 

 W nocy z 10/11 listopada 2011 roku zuchy z 14 gromady ,,Leśne Skrzaty” wraz z druhną Dorotą Skotarską i towarzyszącymi im dziadkami, rodzicami i rodzeństwem wzięły udział w III Listopadowym Rajdzie Nocnym organizowanym z okazji Święta Niepodległości przez Komendę Hufca ZHP w Zamościu. Celem rajdu było uczczenie 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz prezentacja walorów historycznych i turystycznych naszego miasta i regionu.

 Nocna wędrówka z przewodnikiem w asyście Zamojskiego Bractwa Rycerskiego rozpoczęła się o godzinie 2145 i wiodła ulicami Zamościa, przez Rynek Wielki i tajemniczy Bastion VII. W trakcie wycieczki zuchy poznały historię rodzinnego miasta i  jego zabytki. Wiele emocji wśród uczestników rajdu wzbudził pokaz walk zaprezentowany przez Bractwo Rycerskie. Na podsumowanie nocnej wędrówki  odbył się o północy na Rynku Wielkim Niepodległościowy Apel Pamięci (uczestniczył w nim m.in. prezydent Zamościa Marcin Zamoyski). Następnie harcerze przekazali Ogień Niepodległości władzom miasta i powiatu( ogień pobrany z grobów legionistów Marszałka Piłsudskiego na Pobojowisku Kostiuchnowskim, na Polesiu Wołyńskim). Ma on ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa.

 Na podsumowanie rajdu rodziny biorące w nim udział otrzymały pamiątkowe dyplomy. Następnie wszyscy piechurzy mogli się jeszcze posilić, zajadając pachnącą grochówkę i ogrzać przy kubeczku gorącej herbaty. Radosne świętowanie Dnia Niepodległości wśród rodziny i grona przyjaciół na długo pozostanie w pamięci młodych ludzi, którzy poznając historię swojej małej ojczyzny uczą się patriotyzmu.

 

 

Skip to content