Zuchy

 


 

Rok szkolny 2012/2013

 


 

Zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty”

są miłośnikami przyrody

 

 

Kochamy las- kochamy przyrodę!

Wszystkim nam łatwo- o leśną przygodę

Kochamy zwierzęta- kochamy las!

Leśna przygoda już woła nas!

 

Na ostatniej zbiórce 24 czerwca br. ,,Leśne Skrzaty” podsumowały całoroczną działalność. Wzięły udział w wakacyjnej grze,  układały dla  przyjaciół  rady dotyczące bezpiecznego i udanego wypoczynku. Kolejną atrakcją, w której wzięły udział, był Turniej Wiedzy Przyrodniczej. Zuchy rozwiązywały krzyżówki, rebusy  i szyfry. Posadziły również na terenie w pobliżu szkoły drzewko – sosenkę. Pielęgnowane przez zuchy będzie ozdobą otoczenia. Następnie  w  gromadzie  wesoło śpiewały piosenki i świetnie bawiły się wykorzystując chustę animacyjną.  Zabawa była udana.  Drużynowa Dorota Skotarska  na podsumowanie  spotkania wręczyła dyplomy i znaczki sprawności ,,Przyrodnik”, ,,Przyrodniczka”.

Zuchy wkrótce wyruszą na wakacyjną leśną przygodę. Życzymy słonecznych wakacji.

Spotkamy się we wrześniu!

Czuj, czuj, czuwaj!

 

 Chrońmy ziemię – zdjęcia

 


 

 

 Nowa sprawność Gromady Zuchowej

 

2012-09-28-055

3 czerwca zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty ” zdobyły sprawność „Przewodnika po Zamościu” . ,,Leśne Skrzaty” wzięły udział w IX Turnieju ,,Zuch z legendą za pan brat”, którego organizatorami były 141 GZ ,,Słoneczne Promyki” z SP Nr 10 w Zamościu oraz KH ZHP. Motyw przewodni imprezy stanowiły legendy związane z naszym miastem i okolicami.   

Zdjęcia

 

Podczas cyklu zbiórek edukacyjnych zuchy poznały historię Zamościa i legendy związane z miastem, flagą i herbem. Uczyły się rozpoznawać zabytki, bramy, kościoły i inne budowle wykonując album o Zamościu. Wytrwale trenowały taniec dworski.

Podczas finału doskonale wykonały zadania turniejowe. Jednym z nich było wskazanie zagubionemu turyście drogi prowadzącej na Rynek Wodny w Zamościu. Zuchy wykazały się również twórczym myśleniem podczas projektowania i budowania ,,żywego” pomnika na wzór Jana Zamoyskiego na koniu. Świetnie poradziły sobie z zestawem pytań sprawdzających znajomość historii miasta.

Komisja turniejowa po podliczeniu zdobytych punktów przez gromady przyznała uczestnikom rywalizacji I miejsca. Nagrodami dla wszystkich zuchów była grupowa sprawność „Przewodnika po Zamościu”. Każda gromada otrzymała pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe: gry planszowe, kredki i puzzle.

Zwieńczeniem rywalizacji był krąg przyjaźni. Następnie uczestnicy turnieju udali się do restauracji na włoskie danie. Spotkanie minęło w atmosferze śmiechu, zabaw i zdrowej rywalizacji.

 


 

 

Zuchy z 14 GZ „Leśne Skrzaty”

zdobyły plakietkę Hufca Zamość im. Dzieci Zamojszczyzny

 

Dnia 27 kwietnia 2013r. gromada zuchowa działająca w naszej szkole uczestniczyła w Biegu na plakietkę Hufca Zamość. Miał on na celu przybliżenie zuchom i harcerzom miejsc pamięci związanych z Dziećmi Zamojszczyzny oraz postaci bohaterskiej harcerki Grażyny Kierszniewskiej, która została zamordowana na Zamojskiej Rotundzie przez hitlerowskiego okupanta.

 Trasa biegu  wiodła od Klubu Harcerskiego Wiking przez Rotundę, Katedrę, Pomnik Dzieci Zamojszczyzny przy ul. Akademickiej i Cmentarz Parafialny. W każdym z punktów trasy zuchy wykonały zadania przygotowane przez harcerzy i poznały tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny. Spotkanie zuchów, w tak ważnych historycznie miejscach naszego miasta, było doskonałą lekcją patriotyzmu.

Zakończenie biegu odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury ,,Okrąglak”, gdzie zuchy,  harcerze i rodzice uczestniczyli w interesującym spotkaniu z panią Agnieszką Jaczyńską , autorką albumu „Sonderlaboratorium SS Zamojszczyzna” oraz zwiedzili wystawę poświęconą wysiedleniom mieszkańców Zamojszczyzny i upamiętnieniu ich losów.

Następnie odbył się festiwal piosenki harcerskiej, w którym nasze zuszki wzięły aktywny udział. Zaśpiewały utwór Marka Grechuty pt. ,,Zostawcie nam” oraz zaprezentowały zabawę muzyczną ,,Zuchowy koncert”. Występ młodych artystów  został nagrodzony przez widownię gromkimi brawami i zdobył wyróżnienie.

Komendant Hufca Janusz Nowosad w obecności drużynowych i rodziców uroczyście wręczył zuchom Plakietkę Hufca im. Dzieci Zamojszczyzny. Zuchy z 14 Gromady Zuchowej ,,Leśne Skrzaty ” godnie i z dumą będą nosić ją na rękawie zuchowego munduru jako oznakę wiedzy o bohaterze hufca.

W tym dniu zuchy wraz z drużynowymi, kapelanem Jackiem Kanią, komendantem Hufca Januszem Nowosadem i rodzicami odwiedziły Księdza Biskupa Mariana Rojka i złożyły życzenia imieninowe Bożego Błogosławieństwa na każdy dzień pasterskiej posługi w diecezji. Dwie zuchenki z naszej gromady Maja i Łucja pięknie recytowały przygotowane wiersze. Ksiądz Biskup rozmawiał z dziećmi, interesował się zdobytymi przez zuchy sprawnościami. Było to niezapomniane pełne ciepła i radości spotkanie.

 

Bieg na plakietkę Hufca Zamość – zdjęcia

 


 

 

Zuchy z 14 GZ „ Leśne Skrzaty” uczciły pamięć ofiar Katynia

 

,,Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje, są rozdziałem w martyrologium polskim, który nie może być zapomniany. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń.”

 

Jan Paweł II

 

14 kwietnia 2013r. zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty” wzięły udział w uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę zbrodni katyńskiej w kościele św. Katarzyny w Zamościu. Obchody rocznicowe rozpoczęły się  montażem  słowno – muzycznym  w wykonaniu młodzieży z zamojskich szkół oraz koncertem zespołu wokalnego pracowników Zakładu Karnego. Następnie rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą celebrował ks. biskup Jan Śrutwa. Po nabożeństwie  odsłonięta została tablica ku czci Franciszka Antoniewicza, żołnierza Batalionów Chłopskich, odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari, założyciela-prezesa Zamojskiej Rodziny Katyńskiej. Następnie uczestnicy uroczystości udali się pod Krzyż Katyński znajdujący się na terenie przykościelnym, gdzie odbył się apel pamięci i salwa honorowa. Zuchy oddały hołd wybitnym, polskim mężom stanu poprzez modlitwę oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem.

 


 

Zuchy i harcerze świętują 
Dzień Myśli Braterskiej

  


„ Posłannictwem moim jest rozprzestrzenianie przyjaźni 
i braterstwa na całym świecie”

Robert Baden- Powell


W kalendarzu  harcerza i skauta dzień 22 lutego zajmuje miejsce szczególne. Jest to bowiem święto przyjaźni – 
Dzień Myśli BraterskiejData ta jest  rocznicą urodzin założyciela skautingu Roberta Baden – Powella i jego żony Olave Baden – Powell. Święto to uświadamia harcerzom i skautom na całym świecie, że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W tym dniu  harcerze i skauci na całym świecie przesyłają sobie bratnie pozdrowienia.

Także zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty” spotkały się w tym szczególnym dniu z kolegami i koleżankami z zaprzyjaźnionych gromad i drużyn na wspólnym świętowaniu.

 W bieżącym roku dzień ten rozpoczął się  harcerską mszą św. w kościele św. Katarzyny w Zamościu. Nasze zuchy włączyły się w oprawę mszy świętej. Po uroczystości złożyły życzenia i wręczyły kartki  instruktorom, drużynowym, koleżankom, kolegom, przyjaciołom   i rodzicom.

Następnie spędziły miło czas na wspólnym spotkaniu z przyjaciółmi i rodzicami. Rozmawiały na temat braterstwa, tworzyły prace plastyczne i wykonywały upominki dla przyjaciół. Na zakończenie spotkania wszyscy częstowali się pizzą i smakołykami.

Zuchy, bawiąc się wspólnie lepiej się poznały, poczuły radość płynącą ze wspólnego zgodnego działania,  przypomniały wszystkim harcerskie przesłanie:

,, Kochajmy ludzi! Pomagajmy sobie wzajemnie!                                                                           
Bądźmy szczęśliwi i  dajmy szczęście innym”.

Dzień Myśli Braterskiej – zdjęcia

 


 

 

 

   Jasełka 2012 – zdjęcia

 


 

 

Zuchy wyruszają w wędrówkę 

z Betlejemskim Światłem Pokoju!


18 grudnia zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty”  wraz z panią Dorotą Skotarską i rodzicami uczestniczyły w głównej uroczystości przekazania BŚP środowiskom harcerskim hufca w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu. W tym dniu została odprawiona Msza Święta, której przewodniczył Pasterz Diecezji  Ksiądz Biskup Marian Rojek. Uczestniczyły w niej drużyny harcerskie i gromady zuchowe, którym zostało przekazane Betlejemskie Światło Pokoju – symboliczny ogień zapalony  w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Zuchy z naszej gromady aktywnie włączyły się w oprawę wokalną nabożeństwa. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei – tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole na honorowym miejscu. Zuchy wyruszyły w coroczną podróż z BŚP po najbliższej okolicy. Hasło tegorocznej wędrówki brzmi ,,Odważ się być dobrym”.

 Podając ciepły płomień Światła z Betlejem nauczycielom, pracownikom szkoły, przyjaciołom, rodzinie, osobom potrzebującym, zuchy znalazły w sobie tyle odwagi, żeby czynić dobro.  Lampion ze światełkiem dzieci wręczyły Pani wicedyrektor Małgorzacie Pokrzywie wraz z najserdeczniejszymi życzeniami świątecznymi. Następnie kolegom ze szkoły, przedszkolakom, rodzicom opowiadały o bogatej symbolice Betlejemskiego Światła. A jest ona wyjątkowa. Razem z  BŚP zuchy  niosą bowiem nie tylko przesłanie pokoju na świecie, ale przede wszystkim pokoju w życiu każdego człowieka. Chcemy także, aby w ten szczególny czas, jakim jest Boże Narodzenie, każdy kto przyjmie Światło, włączył się w niesienie przesłania przyjaźni i braterstwa ponad podziałami. Dzięki temu każdy ma szansę w Boże Narodzenie uczynić świat nieco lepszym niż go zastał.

  Betlejemskie Światło Pokoju 2012 – zdjęcia

 


 

I Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy

 


„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.

Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi”. 

Jan Paweł II

 

7 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół nr 4 w Zamościu odbył się kiermasz bożonarodzeniowy „Podziel się świąteczną radością”. Już od wielu dni zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty” przygotowywały ozdoby świąteczne – aniołki, kartki świąteczne, bombki, choinki i szopki, które w czasie kiermaszu budziły duże zainteresowanie. W akcję zaangażowali się również rodzice i dziadkowie pomagając dzieciom w przygotowaniach. Wiedzieli, że dochód zostanie przekazany na potrzeby gromady oraz na cel charytatywny.

W holu szkoły zuchy ustawiły stoiska z przepięknie wykonanymi ręcznie ozdobami, kartkami i stroikami świątecznymi. Odwiedzający mogli również nabyć przepyszne pierniczki i spróbować ciast świątecznych.

Atmosfera kiermaszu była naprawdę niepowtarzalna, uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły kupowali ozdoby i próbowali pyszności, pomagając w ten sposób zuchom zgromadzić fundusze na uzupełnienie umundurowania oraz przygotowanie paczek dla  dzieci  potrzebujących wsparcia.

Wszystkim Rodzicom, którzy przyczynili się do zorganizowania tej wspaniałej akcji, a także wszystkim, którzy zechcieli podzielić się świąteczną radością, organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

Zorganizowanie imprezy możliwe było dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów z klasy IId i ich rodziców.Akcja zakończyła się sukcesem! Wszystko zostało sprzedane.  Dzięki hojności kupujących udało się uzyskać 890zł. Część tej kwoty  zostanie przeznaczona na cel charytatywny w postaci zakupu słodyczy do paczek dla dzieci potrzebujących wsparcia oraz na zakup elementów umundurowania szkolnej gromady.

Koordynatorem kiermaszu  była pani Dorota Skotarska.

 I Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy – zdjęcia

 


 

Zabawa zuchów u babci Anieli i dziadka Józka z Płoskiego 

 


W terminie 24 – 25 listopada  zuchy z naszej szkoły  razem z  gromadami zuchowymi i drużynami harcerskimi z Hufca ZHP Zamość wspaniale bawiły się na hufcowych Andrzejkach „U babci Anieli i dziadka Józka’’ w Zespole Szkół w Płoskiem. Na zaproszenie 16 GZ „Leśne Skrzaty”  przybyło ponad 100 zuchów i harcerzy wraz z drużynowymi. Każda gromada i drużyna przygotowała swój taniec z miotłą, pokaz mody z babcinej komody oraz opowieść dziadka Józka. Były też góry pączków własnego wypieku.

Na początku spotkania dzieci zostały gorąco powitane przez gospodarzy i zaproszone do wspólnej zabawy. Impreza  rozpoczęła się od przypomnienia zwyczajów i wróżb związanych z tradycjami andrzejkowymi. Zuchy aktywnie uczestniczyły w  wielu konkursach, zabawach i wróżbach. Po pysznej kolacji odbyły się pokazy tańców z miotłą oraz prezentacje mody z babcinej komody. Gromkimi brawami zostały nagrodzone  przez publiczność  zabawne opowieści  dziadka Józka pt. ,,Dziadek na Dzikim Zachodzie” i ,, Babcia nie lubi Indianek ”  oraz , „Taniec deszczu” w wykonaniu naszej gromady.

Zuchy i harcerze pokazali, że potrafią się świetnie bawić. Zmęczeni, ale szczęśliwi udali się na nocleg w salach lekcyjnych a tam nie obyło się bez, nie planowanych już, nocnych tańców w piżamach. Rano, na apelu ogłoszono zdobywców „Złotego wieszaka” i „Tanecznej miotły”. Nagrody te zdobyły gromady zuchowe: 14 GZ „Leśne Skrzaty” – ZS nr 4 w Zamościu, 141 GZ „Słoneczne Promyki” – SP nr 10 w Zamościu, 16 GZ „Leśne Skrzaty” – ZS w Płoskiem, Próbna GZ „Roztoczańska Szarańcza” – I Społeczna SP w Zamościu oraz drużyny harcerskie: „Skierbieszowiacy” – SP w Skierbieszowie, 4 DH „Morusy” i „Zawisza” z Bodaczowa. Andrzejkowe  zabawy dostarczyły wszystkim uczestnikom wielu niezwykłych przeżyć i emocji. Była to duża przygoda dla zuchów z klasy II d, ponieważ po raz pierwszy spędziły noc poza domem i bez rodziców.  Zuchy  wielki sprawdzian z samodzielności zdały celująco. Bardzo dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

Opiekunem zuchów 14 GZ  „Leśne Skrzaty” jest pani Dorota Skotarska.

 Andrzejki 2012

 


 

 IV Listopadowy Rajd Nocny w Zamościu

 

 

Już tradycją zuchów z klasy II d stało się radosne świętowanie Dnia Niepodległości wśród rodziny, przyjaciół i znajomych . W nocy z 10 na 11 listopada zuchy z naszej szkoły pod opieka  pani Doroty Skotarskiej wzięły udział w IV Listopadowym Nocnym Rajdzie, organizowanym przez Komendę Hufca ZHP Zamość.  

Celem rajdu było uczczenie 94. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 70. rocznicy rozpoczęcia akcji wysiedleń  Zamojszczyzny oraz prezentacja walorów historycznych i turystycznych naszego miasta i regionu.

 

Trasa rajdu tzw. rodzinna – spacerowa prowadziła przez zrewitalizowane obiekty Twierdzy Zamość, 4km. Piechurów prowadziła  pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o historii zabytków naszego miasta. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwali przedstawiciele Zamojskiego Bractwa Rycerskiego. Punktem kulminacyjnym imprezy był uroczysty apel na Rynku Wielkim w 94. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, złożenie kwiatów na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego w naszym mieście oraz zapalenie Ognia Niepodległości. Po uroczystościach, rodziny i gromady otrzymały pamiątkowe  dyplomy. Na  zakończenie rajdu każdy uczestnik  mógł zjeść pyszną  grochówkę i ogrzać się przy kubku gorącej herbaty. Zuchy zachwycone urokiem rodzinnego miasta – ,,Jednego z 7 Cudów Polski” zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do domów.

 

        Nocne spotkanie dzieci z historią i klejnotami architektury Zamościa na zawsze pozostanie w pamięci uczniów. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu, na której dzieci miały możliwość dostrzec piękno i oryginalność naszego miasta, pogłębić wiedzę o ważnych wydarzeniach i poczuć odpowiedzialność za swoją ,,małą ojczyznę”.  

  Nocny Rajd Listopadowy

 


 

 

Zuchy pamiętają o tradycjach patriotycznych

 

 

5 listopada 2012r. zuchy z 14 GZ ,,Leśne Skrzaty”  wraz z druhną Dorotą Skotarską, rodzicami i dziadkami uczestniczyły w uroczystości związanej z przekazaniem Ognia Niepodległości w Kościele Św. Katarzyny w Zamościu. Wysłuchały również pięknego montażu słowno – muzycznego w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Oskara Langego.  
 

 

 Ogień przywieziony został przez harcerzy z Hufca ZHP Zgierz – uczestników XII Sztafety Rowerowej. Światło Niepodległości przywiezione z Kostiuchnówki na Ukrainie, gdzie w czasie I wojny światowej rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew z udziałem legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.  

 

Ogień Niepodległości pobierany jest podczas uroczystości  w Polskim Lasku,  na cmentarzu odbudowanym przez harcerzy. Sztafeta  przewozi ogień w starej lampie naftowej, pokonując na rowerze prawie 700 kilometrów do samej Warszawy, zatrzymując się w wielu miastach m.in.w Zamościu. Ogień trafia na centralne obchody Święta Niepodległości w Warszawie, gdzie na jednej z płyt Grobu Nieznanego Żołnierza umieszczona jest nazwa Kostiuchnowskiego Pola Bitewnego.    

 

Zuchy  zapaliły ogień na grobach żołnierskich na zamojskim cmentarzu oraz przekazały  światło pani dyrektor Jolancie Goryczce, które zapłonie na uroczystej akademii szkolnej z okazji 94. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla młodych ludzi przekazujących Ogień Niepodległości całej społeczności szkolnej to wielkie wyróżnienie   i wspaniała lekcja patriotyzmu.

 

 Ogień Niepodległości

 

„Ogień Niepodległości ma ochronić od zapomnienia pamięć o bohaterach i wydarzeniach, które wpłynęły na odzyskanie przez naród polski niezawisłego i wolnego państwa, ma również przypominać nam o poświęceniu wielu pokoleń Polaków, poświęceniu, dzięki któremu możemy żyć w wolnej niepodległej Polsce.”

 

 

Skip to content