Uroki Roztocza – w krainie jodły, buka i tarpana

W dniu 18 września 2019 r. uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę po Roztoczu.

Na początku młodzi turyści zdobyli górę Polak w Panasówce  – historyczne miejsce związane z Powstaniem Styczniowym.

Następnym punktem programu był spacer ścieżką przyrodniczą po Bukowej Górze. Dzieci, podziwiając bogatą florę Roztoczańskiego Parku Narodowego, poznały warstwową budowę lasu, różnorodność krajobrazu i drzewostanu. Zachwycone były wiekowymi świerkami, bukami oraz jodłami, gąszczem mchów, wrzosów i paproci, spośród których wychylały swe kapelusze podgrzybki i muchomory. Na trasie wędrówki dzieci dotarły do Pomnika Pamięci Poległych Leśników.

Kręte leśne ścieżki zaprowadziły piechurów nad stawy Echo, po przeciwległej stronie których można było ujrzeć dziko żyjące koniki polskie, będące herbowym zwierzęciem RPN.

Kolejnym punktem wycieczki były zajęcia w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym w Zwierzyńcu, w tym: projekcja filmu oraz wystawy przyrodnicze z eksponatami rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt Roztocza.

Atrakcją były roztoczańskie krasnale i ich domki znajdujące się na otwartym terenie ośrodka. Po trudach podróży dzieci odpoczęły przy ognisku i wspólnym posiłku.

Na koniec wycieczki wszyscy udali się do miejscowości Sochy, gdzie z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej na cmentarzu wojennym zapalono znicze i uczczono minutą  ciszy pamięć ofiar niemieckiej pacyfikacji wsi, która miała miejsce 1 czerwca 1943 roku. Były to dla uczniów bardzo wzruszające chwile, ponieważ mogli poznać prawdziwą smutną historię wielu rodzin z tamtej wsi.

Trzecioklasiści, zachwyceni urodą i bogactwem Roztocza, wypoczęci i pełni wrażeń, wrócili do Zamościa.

 

 

Skip to content